Ukrainlasest Waffen-SS-i veterani kiitnud Kanada spiiker astus tagasi

Anthony Rota
Anthony Rota Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Justin Tang

Kanada parlamendi spiiker astus teisipäeval tagasi seoses mõne päeva eest aset leidnud vahejuhtumiga, kui ta tõstis Ukraina liidri visiidi ajal püstijalu aplodeerides esile Ukraina veterani, kes teise maailmasõja ajal võitles natside poolel.

"Raske südamega teavitan liikmeid oma tagasiastumisest parlamendi alamkoja spiikri kohalt," ütles Anthony Rota parlamendisaalis seadusandjaile, väljendades oma "vea pärast sügavat kahetsust".

"Võtan oma tegude eest täieliku vastutuse," jätkas Rota, öeldes, et tema tagasiastumine jõustub kolmapäeva lõpuks.

Jaroslav Hunka tunnustamine parlamendis "tekitas valu üksikisikuile ja kogukondadele, sealhulgas juudi kogukonnale Kanadas ja kogu maailmas, lisaks natsirežiimis ellujäänutele Poolas ja teiste rahvaste seas," lisas Rota.

Spiiker oli pärast reedest intsidenti, mil Ukraina president Volodõmõr Zelenski parlamenti külastas, seisnud silmitsi kasvava survega tagasi astuda.

Rota avaldas austust 98-aastasele Ukraina immigrandile Jaroslav Hunkale, kes samuti parlamendisaalis viibis ja on pärit Rota valimisringkonnast.

Ta tunnustas Hunkat kui "Ukraina-Kanada sõjaveterani teise maailmasõja päevilt, kes võitles Ukraina iseseisvuse eest venelaste vastu", nimetades teda "Ukraina kangelaseks ja Kanada kangelaseks", kutsudes esile seadusandjate ovatsioonid.

Kuid Simon Wiesenthali sõprade keskuse andmetel teenis Hunka tegelikult Waffen SS-i Galiitsia diviisis, "natside sõjaväeüksuses, mille inimsusvastased kuriteod holokausti ajal on hästi dokumenteeritud".

Keskus nimetas juhtunut "šokeerivaks" ja "uskumatult häirivaks".

Kanada välisminister Melanie Joly ühines teisipäeval nende inimeste kooriga, kes kutsus spiikrit tagasi astuma.

Mitmed Kanada erakonnad on samuti kutsunud Rotat tagasi astuma.

Liberaalist seadusandja Rota vabandas pühapäeval, öeldes, et on "hiljem saanud teadlikuks täiendavast infost", mis pani ta kahetsema oma sõnavõttu Hunka kohta.

Peaminister Justin Trudeau nimetas esmaspäeval Rota väljaütlemisi häbiväärseks.

Opositsioonilised konservatiivid heitsid Trudeau administratsioonile ette, et ta ei suutnud Hunkat korralikult kontrollida, kuigi valitsus ei olnud tema üritusele kutsumisest teadlik.

Kanada on koduks maailma suuruselt teisele ukrainlaste diasporaale ja Zelenski avaldas oma kõnes parlamendile tänu Kiievi toetamise eest pärast seda, kui Venemaa 2022. aasta veebruaris Ukrainale kallale tungis.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: