Riigikohus: keskkonnaameti automaatraieload Pärakülas olid õigusvastased

Riigikohus
Riigikohus Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikohus rahuldas kohaliku keskkonnaühenduse, MTÜ Päraküla seltsi kaebused Pärnumaal kahele kinnistusele antud raielubade peale. Load kinnitas keskkonnaameti algoritm, mis ei osanud arvestada rohevõrgustiku tuumala reeglitega.

Samas rõhutas riigikohtu kolleegium, et kuigi keskkonnaameti senine praktika on käesoleva otsuse seisukohtadest lahknev, ei anna otsuse seisukohad alust metsateatise registreerimise üldiseks peatamiseks rohevõrgustiku aladel. See tähendaks vabadusõiguste ebaproportsionaalset piirangut, sest rohevõrgustiku kaitse tingimused ei nõua täielikku raiekeeldu, sealhulgas keeldu lageraieks.

"Seaduse järgi tuleb keskkonnaametil rohevõrgusiku alal metsateatise registreerimisel kontrollida, kas raie lubamisel on koos teiste mõjudega tagatud rohevõrgustiku säilimine, toimimine, terviklikkus ja sidusus. Kohaliku keskkonnaühenduse vaidlustatud raielubade puhul ei hinnanud automaatsüsteem selliseid mõjusid juhtumipõhiselt," selgitas riigikohtu pressiesindaja Sandra Sommer. "Teisalt ei näinud kehtiv üldplaneering ette piisavaid tingimusi konkreetse tuumaala kaitseks," lisas ta.

Riigikohus leidis neljapäeval avaldatud otsuses, et automatiseeritud otsuste õiguspärasuse eest vastutab infosüsteemi rakendav asutus, kes peab tagama, et infosüsteemi poolt kasutatud alusandmed oleks õiged, täielikud ja ajakohased ning et infosüsteem järgiks kõiki õigusest tulenevaid norme. Kui kättesaadav tehnoloogia ei võimalda neid nõudeid täita, peab otsustusprotsessis osalema ka inimene, lisas kolleegium.

Seadusega polnud kooskõlas ka see, et keskkonnaamet ei teavitanud avalikkust metsateatise esitamisest enne raieloa andmist. Riigikohtu hinnangul piisab avalikkuse teavitamiseks sellest, kui infosüsteemis tehakse kättesaadavaks teave, et metsateatis on esitatud. Nii saavad huvitatud isikud teada kavandatava raie asukohast ja tingimustest enne teatise jõustumist. Seisukohtade ja vastuväidete esitamiseks võiks anda näiteks ühenädalase või kümnepäevase tähtaja.

Neljapäevase kohtuotsusega tühistas riigikohus nii Tallinna halduskohtu kui ka Tallinna ringkonnakohtu eelnevad otsused ja mõistis keskkonnaametilt Päraküla selts MTÜ kasuks välja menetluskulu 19 000 eurot.

Vaidluse all oli neli 2021. aastal antud luba lageraieks rohevõrgustiku tuumalas Pärnumaal Pärakülas. Load vaidlustas MTÜ Päraküla selts, kes leidis, et metsateatiste automaatsel registreerimisel jäid hindamata raie mõjud rohevõrgustikule.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: