X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kristina Kallase sõnul pole ta Repsi kohtuasja sekkunud

{{1696330320000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ütles ERR-ile, et tema pole Mailis Repsi kohtuasja sekkunud ning poliitilisi otsuseid tsiviilhagis, millega ministeerium nõuab Repsilt pea 190 000 eurot, ei tehta.

Kallase sõnul hoitakse teda kui ministrit Repsi kohtuasja arenguga kursis, kuid sekkunud ta pole.

"Mina haridusministrina olen muidugi sellega kursis ja nii ametnikud kui ka advokaat hoiavad regulaarselt mind teemaga kursis. Aga olen öelnud, et poliitilisi otsuseid me selle hagi raames ei tee. See hagi on esitatud enne minu ministriks oleku aega ja seetõttu selle hagiga tegelevad need inimesed, kes selle kokku panid, peamiselt meie advokaat," lausus Kallas.

"Mina olen olnud selles asjad lihtsalt informeeritud isik, ma ei ole otsuste tegija," lisas ta.  

Küsimusele, kas ta on ise Repsiga suhelnud, vastas Kallas, et Reps on talle kirjutanud. "Mille peale ma olen vastanud, et Mailis, ma ei tegele selle teemaga ja minuga pole mõtet selle teemal asju arutada," ütles Kallas.

Reps ütles teisipäeval ERR-ile, et ta on saavutanud prokuratuuriga kokkulepe, et lõpetada kriminaalasi oportuniteediga, kuid selle kokkuleppe üheks tingimuseks on ka ministeeriumiga kokkuleppele jõudmine tsiviilhagis. Ministeerium aga pole seni kokkuleppeks huvi üle näidanud.

"Kohtuistungil anti mõista väga selgelt haridus- ja teadusministeeriumi juriidilise esindaja Marko Kairjaku kaudu, et kohtumiseks huvi puudub. Ma ei oska seda kuidagi selgitada, kas tegemist on poliitilise otsusega tsiviilhagi osas mitte läbi rääkida, et on huvi maksumaksja (raha eest) jätkata nende istungitega vaatamata sellele, et riigiprokurör on teinud vastava ettepaneku," lausus Reps.

Riigiprokurör Kadri Väling kinnitas, et prokuratuur näeb võimalust Repsi asi oportuniteediga lõpetada, kui ta end süüdi tunnistab ja tasub umbes 200 000 eurot.

"Meil on olemas põhimõtteline kokkulepe, et kui need tingimused saavad täidetud ehk muu hulgas on ka tsiviilhagi osas küsimus lahendatud, menetluskulude osas on küsimus lahendatud, riigituludesse tuleb teatav summa maksta ja eelkõige, kõige olulisem, et menetluses muutub Mailis Repsi positsioon ehk ta ka on valmis ütlusi andma ja ka süüd tunnistama selles kriminaalasjas," rääkis Väling.

Kairjak : Repsist ei avaldunud siiras soov riigile kahju hüvitada

Haridus- ja teadusministeeriumi kohtuasjas esindav Elex Raidla Advokaadibüroo vandeadvokaat Marko Kairjak ütles kirjalikus kommentaaris, et kuigi Reps ja tema kaitsjad tulid teisipäeval kohtusse ettepanekuga asuda leidma aluseid kohtuasja lõpetamiseks, siis süüalune ei tulnud kohtusaali selge seisukohaga, millest avalduks siiras soov riigile tekitatud kahju hüvitada.

"Täna alles otsiti võimalusi, kuidas kriminaalasjas, mille osaks on kahjunõude tasumine riigile, edasi minna. /.../ Saame täna kinnitada, et ministeeriumi seisukoht on selline, et riik kui kannatanu on valmis nõustuma asja lõpetamisega otstarbekuse kaalutlustel juhul, kui Mailis Reps tunnistab riigi kahjunõuet täies ulatuses nii kirjas kui sõnas, tasub riigile ka viivised ja tekkinud õigusabikulud," lausus Kairjak.

Ministeeriumi kahjunõue on 119 000 eurot, millest Repsi sõnul moodustab 70 000 eurot auto kompenseerimine tema ministriks olemise aja jooksul.

Kairjaki sõnul on menetluses toimunud muutus ning Reps saab aru ja tunnistab, et riigilt omastatu tuleb tagastada ja vaidlus kahju tekitamises lõpetada. 

"Ministeerium on lisaks väljendanud valmisolekut nii põhinõue kui ka viivis ajatada maksegraafiku alusel. Seda eeldusel, et Mailis Reps annab tasumiseks piisava tagatise. Selline ettepanek on Mailis Repsi kaitsjatele tehtud ja ministeerium ootab ettepanekut võimaliku graafiku osas, et ministeerium saaks otsustada, kas pakutud graafiku pikkus lähtub riigi huvidest," lausus ta.

Kairjaki sõnul ei ole riigi huvides hakata Repsiga kahjusumma üle kauplema ja seetõttu pole ka mõtet korraldada ministeeriumi ja Repsi vahel kohtumisi.

"Kuna riigi huvides on kogu alusetult omandatud tagasi saada, siis oleks Mailis Repsi ja tema kaitsjate ning haridusministeeriumi kohtumise mõte summade osas kauplemise alustamine. Seda aga ei pea ministeerium vajalikuks. Mailis Repsile on ettepanek tehtud ja riik ootab tema vastust. Juhul, kui ta kahju hüvitama nõus ei ole, siis jätkab ministeerium asja arutamist novembris kohtus tavakorras," lausus Kairjak.

Toimetaja: Indrek Kiisler, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: