Ajalooline päev USA kongressis: McCarthy kaotas spiikri koha
USA kongressi esindajatekoja spiiker vabariiklane Kevin McCarthy kaotas oma ametikoha, kuna enamus saadikutest otsustas tema umbusaldamist toetada. Tegemist on esimese õnnestunud esindajatekoja spiikri umbusaldamisega USA ajaloos.
Umbusaldusavalduse poolt hääletas kaheksa vabariiklast ja kõik Washingtonis viibinud esindajatekoja demokraadid. Kokku toetas umbusaldusavaldust 216 rahvasaadikut ning 210 toetas McCarhty jätkamist.
Viimane kord toimus USA kongressi esindajatekojas hääletus spiikri umbusaldamise üle 1910. aastal, toona spiiker jäi ametisse. Seega jääb McCarthy ajalukku esimese umbusaldatud esindajatekoja spiikrina.
Spiikri kohustusi täidab ajutiselt järgmise spiikri valimiseni vabariiklane Patrick McHenry. Kuna tegemist on esimese korraga, kui spiikri kohusetäitja täidab spiikri rolli, pole teada, kas McHenryl on olemas kõik spiikri volitused või jääb tema vastutusalaks ainult järgmise spiikri valimise hääletuse korraldamine.
See aga tähendab, et nii Ukraina järgmise abipaketi kui ka USA valitsuse pikaajalise rahastamismeetme vastu võtmine võib viibida teadmata ajaks.
Vabariiklased otsustasid korraldada järgmise spiikri valimised tuleva nädala kolmapäeval. McCarthy teatas juba, et ta ei kandideeri oma vanale kohale.
Seni USA meedias on spekuleeritud, et uueks spiikriks võivad proovida kandideerida peavoolu konservatiivid Kevin Hern ja Steve Scalise. Lisaks kaalub kandideerimist ka Trumpi toetajast Ohio saadik Jim Jordan. Viimase võimalusi mõjutab aga negatiivselt see, et tema survel astus 2015. aastal tagasi mõõdukast vabariiklasest spiiker John Boehner. Seetõttu ei pruugi Jordan saada mõõdukamate vabariiklaste toetust.
McCarthyle osutus saatuslikuks konservatiivide pahameel
Umbusaldusavalduse McCarthy vastu andis üle nädala alguses tuntud Trumpi toetajast Florida osariiki esindav saadik Matt Gaetz. Kõige konservatiivsemad vabariiklastest saadikud, nende seas Gaetz, ei olnud rahul McCarthy otsusega vastu võtta USA valitsust rahastav ajutine meede demokraatide häältega.
"Kevin McCarthy on andnud mitu vasturääkivat lubadust. Ta kaotas inimeste hääli, kes isegi ei pruugi ideoloogiliselt minuga kõiges nõustuda," ütles Gaetz.
"Ma ei kahetse, et valisin valitsemise nurisemise üle. See oli minu kohustus ja töö. Ma ei kahetse läbirääkimiste pidamist. Meie valitsus on loodud kompromissi leidmiseks. Ma ei kahetse püüet luua koalitsioone ja leida lahendusi. Mind kasvatati probleeme lahendama, mitte neid tekitama," sõnas McCarthy.
Kui meedet poleks septembri lõpuks vastu võetud, oodanuks USA valitsust tööseisak. Meetmest jäid välja enamik konservatiivide nõudmistest nagu valitsusasutuste kulutuste järsk kärpimine.
Kuna McCarthy keeldus proovimast spiikriks jäämiseks demokraatide toetust hankida, sõltus tema saatus just kõige konservatiivsemate vabariiklaste hääletamisest. Ta sai riskida ainult kuni nelja vabariiklase hääle kaotamisega, kuid lõpphääletusel toetas tema umbusaldamist tervelt kaheksa vabariiklasest saadikut.
Toimetaja: Mark Gerassimenko, Maria-Ann Rohemäe, Merili Nael
Allikas: Politico/CNN/NBC