Leedu peaminister Šimonytė pürgib presidendiks

Ingrida Šimonytė visiidil Eestisse 2023. aasta suvel
Ingrida Šimonytė visiidil Eestisse 2023. aasta suvel Autor/allikas: Stenbocki maja/Jürgen Randma

Leedu peaminister Ingrida Šimonytė on nimetatud valitsevate Krsitike Demokraatide presidendikandidaadiks järgmise aasta mais toimuvatel presidendivalimistel, ütles erakonna juht Gabrielius Landsbergis.

"Eelvalimised toimusid juhatuse koosoleku ajal," ütles Landsbergis ajakirjanikele pärast erakonna juhatuse koosolekut kolmapäeval, lisades, et Šimonytė kandidatuur saab lõpliku kinnituse erakonna volikogus.

Erakonna piirkonnaorganisatsioonid pakkusid kokku 23 erinevat kandidaati, kuid kõik peale Šimonytė taandasid ennast.

Šimonytė ütles ajakirjanikele, et tema esindab euroopameelseid parempoolseid, kes pole kindlasti radikaalsed.

"Meie tõenäoliselt näeme palju radikaalset retoorikat või radikaalseid kandidaate. Vasakpoolsetel saab olema mitu kandidaati, sest inimestel meeldib ennast vasakpoolsetena määratleda. Parempoolsetel peab olema ka oma kandidaat, kes pole radikaalne, on mõõdukas ja euroopameelne," ürtles Šimonytė.

Šimonytė kandideeris Leedu presidendiks 2019. aastal, kuid ta kaotas teises voorus Gitanas Nausėdale.

Leedu presidendivalimised toimuvad järgmise aasta maikuus, vahetult enne Euroopa Parlamendi valimisi. Valimisküsitlused näitavad, et Nausėda on selge favoriit. Talle järgnevad jurist Ignas Vėgėlė ja Šimonytė.

Landsbergis Euroopa Parlamenti ei kandideeri.

Lisaks kinnitati Kristlike Demokraatide juhatuse koosolekul ka Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide nimekiri. Erakonna juht riigi välisminister Gabrielius Landsbergis teatas, et teda kandidaatide nimekirjas pole.

Valimisnimekirja pingerida selgub novembris, kui erakonnaliikmed selle järjestavad.

Kokku esitasid konservatiivide piirkonnaorganisatsioonid Euroopa Parlamendi kandidaatideks ligi 90 poliitikut, eestseisus jättis sellesse nimekirja 49 nime.

Pingerea koostamiseks aluseks olevas nimekirjas on praegused Euroopa Parlamendi liikmed Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė, Liudas Mažylis, põllumajandusminister Kęstutis Navickas, sotsiaal- ja tööminister Monika Navickienė ning üle 20 Seimi liikme.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad järgmise aasta juunis. Leedus valitakse 11 Euroopa Parlamendi liiget.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BNS/LRT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: