Luksemburgi valimistel ennustatakse võitu parempoolsetele

Luksemburgi valimised võivad lõpetada riiki 10 aastat järjest juhtinud liberaalse peaministri Xavier Betteli valitsemisperioodi. Peamiseks valimisteemaks tõusis mõnuainete üha laialdasem levik.
Luksemburgi valimiste eel juhib küsitlustes paremtsentristlik Kristlik-Sotsiaalne Rahvapartei (CSV), mille juhid lubasid kampaania jooksul võidelda kuritegevuse ja narkootikumide tarvitamise vastu.
Kuigi valijate tähelepanu püüdsid ka majandus ja tervishoid, kuid just narkootikumide laialdasest tarvitamisest sai valimiste peamine teema.
Mõnuainete tarvitamise vastased on korraldanud mitmesaja osalejaga meeleavaldusi, mis on Luksemburgi-suuruse väikeriigi jaoks päris soliidne protestijate arv. Meelavalduste kaaskorraldaja Graziela Bordini sõnul pole protestid erakondlikud, tema lihtsalt tahab elada turvalises linnas.
CSV juhid lubasid karmistada karistusi ning suurendada politsei kohalolu tänavatel.
Valitsusse kuuluvad rohelised väidavad, et narkootikumide tarbimise ning kuritegevuse kasvu juurpõhjusi tuleb lahendada ennetuse, mitte karmi käe poliitika kaudu. Samas ei näi valijad rohelisi eriti uskuvat, sest nende toetus võrreldes eelmiste valimistega on vähenenud.
Luksemburgi juhib liberaalse Demokraatliku Partei, sotsiaaldemokraatide ja roheliste valitsusliit. Kolmel erakonnal on ainult 31 saadikukohta 60-kohalises parlamendis, kuid koalitsioon on püsinud võimul juba 10 aastat järjest.
"Meil on kolmest erakonnast koosnev valitsus, mis ei saa praegu omavahel kokkuleppele ning otsuste langetamise asemel valitseb ummikseis," ütles CSV kaasjuht Claude Wiseler Politicole.
Samas ei pruugi valimisvõit veel CSV-le võimule pääsemist tähendada. Oli ju CSV suurim erakond riigis ka 2013. ja 2018. aastal toimunud parlamendivalimistel, kuid mõlemal korral jäi opositsiooni.
Kui liberaalid, sotsiaaldemokraadid ja rohelised saavad kolme peale taas isegi napi enamuse, saaks senine valitsus jätkata.
Xavier Bettelil on põhjust optimismiks, sest tema Demokraatlik Partei sai nii 2013. kui 2018. aasta valimistel kolmanda koha, kuid vastutasuks Euroopa Komisjoni voliniku koha ja meelepärase poliitika eest nõustusid mõlemal korral teise koha saanud sotsiaaldemokraadid Bettelit peaministrina toetama. Sama võib juhtuda ka seekord.
Valimised toimuvad Luksemburgis sel pühapäeval. Riigis elab 660 000 inimest, kuid ainult pooled neist on kodanikud, kes järgmise parlamendi koosseisu valima hakkavad.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Politico