Kinnisvarakriis ohustab Rootsi suurimat pensionifondi

Rootsi pealinn Stockholm
Rootsi pealinn Stockholm Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ALI LORESTANI

Rootsi majandus kannatab süveneva kinnisvarakriisi all ning see ohustab nüüd ka riigi suurimat pensionifondi Alectat. Sama pensionifond sai alles kevadel pihta USA panganduskriisiga.

Sel nädalal lahkus Alecta eesotsast Ingrid Bonde. Kevadel kaotas pensionifond USA panganduskriisi tõttu umbes kaks miljardit dollarit. Viimaste kuude jooksul on fondist lahkunud veel mitu tippjuhti. 

Alecta omas varem osalusi pankrotistunud Silicon Valley Bankis, First Republic Bankis ja Signature Bankis.

Alecta hallatav vara on ligi 100 miljardit dollarit ning pensionifondi ohustab nüüd uus kriis. Intressimäärade tõus ohustab Rootsi kinnisvarahiiglast Heimstaden Bostadi. Samas firmas omab 38 protsendilist osalust Alecta. Ka Norra miljardärile  Ivar Tollefsenile kuulub  Heimstaden Bostadis 38 protsendiline osalus. Pensionifondil on aga Heimstaden Bostadi tegevuse üle väiksem sõnaõigus. 

Alates 2016. aastast on  Alecta paigutanud Heimstaden Bostadi 49 miljardit krooni (4,2 miljardit eurot). Sel aastal paigutas Alecta Heimstaden Bostadi 6,2 miljardit krooni. 

Bonde ei maininud oma lahkumisavalduses Heimstaden Bostadi. Tema asendaja peab nüüd otsustama, kas paigutada veel rohkem fondi kapitali ettevõttesse, mis võib sattuda kiiresti areneva kinnisvarakriisi keskmesse. 

Alecta siiski teatas, et igasugune täiendav rahasüst eeldab paremate investeerimistingimuste tagamist. "Praegune olukord põhineb lepingul, millega me pole rahul," teatas eelmisel nädalal Alecta. 

Ka kindlustusfirma Folksam tippjuht Marcus Blomberg ütles, et tahab näha, et väiksemad investorid saavad Heimstaden Bostadis suurema sõnaõiguse. Folksam omab Heimstaden Bostadis 18 protsendilist osalust. 

Alecta palkas juba advokaadid, kes uurivad algse investeeringu tingimusi. Rootsi võimud uurivad samas, kas pensionifond järgis investeerimisel asjakohaseid nõudeid, vahendas Bloomberg. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: