Vabariiklased otsivad Hamasi rünnaku taustal uut esindajatekoja spiikrit

Steve Scalise
Steve Scalise Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ANNA MONEYMAKER

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et hiljuti alustas terroriorganisatsioon Hamas rünnakut Iisraeli vastu ning lõhestunud vabariiklaste partei peab leidma kiiresti uue esindajatekoja spiikri. Olukorra teeb veel praegu keerulisemaks ka see, et esindajatekoja juhiks tahab saada mitu tuntud vabariiklast.

Esindajatekoja enamuse juht Steve Scalise teatas, et kandideerib spiikriks. Teda toetavad mitu tuntud vabariiklast. Samuti kandideerib spiikriks veel esindajatekoja õiguskomisjoni juht Jim Jordan. Jordanit toetab USA endine president Donald Trump. Paljud vabariiklased pole veel öelnud, keda nad toetavad, vahendas The Wall Street Journal

Kolmas võimalik kandidaat, Oklahoma osariigi saadik Kevin Hern, teatas laupäeval, et ei osale seekord valimistel. Ta ütles, et kolme kandidaadi vaheline võitlus muudaks uue spiikri valimise veelgi keerulisemaks. Hern ütles, et nii Scalise kui ka Jordan on end juhtidena tõestanud, kuid ei avaldanud kummalegi kandidaadile toetust. 

Esindajatekoda peab põhiseaduse kohaselt valima spiikri ja ei saa enne oma tööd alustada. Seetõttu viibivad praegu nii Ukraina järgmise abipaketi kui ka USA valitsuse pikaajalise rahastamismeetme vastu võtmine. Poliitikud tõid veel välja, et spiikri puudumine võib raskendada ka Iisraeli abistamist. 

"Me peame spiikri valimisega kiiresti edasi liikuma. Elame liiga ohtlikul ajal, et mängida oma riikliku julgeolekuga," ütles esindajatekoja väliskomisjoni juht (vabariiklane) Michael McCaul. 

Teisipäeval toimub vabariiklaste koosolek. Vabariiklaste kandidaat vajab seejärel rahvasaadikute enamuse toetust. Jaanuaris valiti Kevin McCarthy alles 15. katsel spiikriks ning poliitikud üritavad seekord sellist venitamist vältida. Mõned saadikud leidsid, et vabariiklaste koosolek ei tohi lõppeda enne, kui kõik saadikud on spiikri kandidaadi osas kokkuleppele jõudnud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: