Taiwan: Hiina suurendab sõjalist heidutust

Lennukikandja Fujian vettelaskmise tseremoonia Hiinas 2022. aastal
Lennukikandja Fujian vettelaskmise tseremoonia Hiinas 2022. aastal Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Li Gang

Hiina on suurendanud sel aastal sõjalist heidutust sõjalennukite sagedasemate ülelendudega Taiwanist ning kiirendades ballistiliste rakettide paigutamist, ütles Taiwani kaitseminister neljapäeval.

Hiina peab demokraatliku valitsusega Taiwani saart osaks oma territooriumist ega välista selle taasliitmiseks jõu kasutamist.

Viimastel aastatel on survet tugevdatud ning läbi on viidud kahed suured sõjaväeõppused.

"Peking on suurendanud oma sõjalise heidutuse intensiivsust, et tugevdada kontrolli ümberkaudsete vete ja õhuruumi üle," ütles Taiwani kaitseminister Chiu Kuo-cheng neljapäeval parlamendi kaitse- ja väliskomisjonile koostatud raportis.

Ta tõi välja Dongfeng-17 rakettide paigaldamise ja Hiina laevastiku kolmanda lennukikandja Fujian merekatsetuste kiirendamise. Lennukikandja peaks teenistusse jõudma 2025. aastal.

Chiu ütles ka, et Taiwani kimbutavate Hiina sõjalennukite arv on tõusnud 380-ni kuus, mis suurendab pingeid Taiwani väinas.

Taiwanis toimuvad tuleva aasta jaanuaris presidendivalimised, mille peamine teema on suhted Hiinaga ning võimaliku Hiina agressiooni riski maandumine. Valitseva Demokraatliku Progressiivse Partei (DPP) presidendikandidaat ja praegune Taiwani asepresident Lai Ching-te toetab karmimat joont Hiina suhtes, samas kui teised kandidaadid soovivad Pekingiga suhteid pigem parandada.

"Me lubame taas kord, et sõltumata sellest, kui tugev on totalitarismi oht Taiwanile, me ei hakka kunagi kartma ega anna alla, ning meie jääme kindlaks demokraatia ja vabaduse väärtustele," ütles augustis Ching-te New Yorgis peetud kõnes.

Hetkel juhib Lai Ching-te arvamusküsitlustes.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BNS/The Japan Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: