Steve Scalise loobus kandideerimast esindajatekoja spiikriks

Steve Scalise
Steve Scalise Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/EVELYN HOCKSTEIN

Vabariiklaste kongressi esindajatekoja fraktsiooni juht Steve Scalise teatas neljapäeval, et loobub kandideerimast USA esindajatekoja spiikri ametikohale. Scalise teatas, et tema kandidatuur ei pälvinud piisavat toetust.

Vabariiklaste kongressi esindajatekoja fraktsioon viis kolmapäeval läbi salajase hääletuse spiikri kandidaadi valimiseks, mille võitjaks osutus fraktsiooni juht Scalise. Louisiana saadik Scalise sai 113 häält, samas kui Ohio saadik Jim Jordan sai 99 häält.

Spiikriks valimiseks vajas Scalise 217 USA esindajatekoja liikme toetust. Kiiresti sai aga selgeks, et vajaliku 217 seadusandja toetus jääb Scalisel saavutamata.

Uudistekanali CNN teatel olid vabariiklased püüdnud neljapäeval pingelist olukorda lahendada. Vabariiklaste esindajad olid ummikseisu lahendanud muu hulgas üle kahe tunni kestnud nõupidamisel, mille järel oli Scalise oma oponentidega kohtunud oma kabinetis.

Selle aja jooksul kasvas tema vastaste arv veelgi. Neljapäeva õhtul teataski Scalise, et loobub kandideerimast esindajatekoja spiikriks.  Kokku oli umbes 20 vabariiklast, kes ei toetanud tema kandidatuuri. 

Kuna vabariiklastel on ainult 221 saadikut esindajatekojas, siis ei saanud Scalise lubada rohkem kui nelja vabariiklase toetuse kaotamist.

USA kongressi esindajatekoja spiikri valimine on võtmetähtsusega nii USA sise- kui välispoliitika jaoks. Kuni uus spiiker pole valitud, ei saa esindajatekoda menetleda ühtegi seaduseelnõu.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: