X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vabariiklased hakkavad uuesti spiikrikandidaati valima

Ohio vabariiklane Jim Jordan
Ohio vabariiklane Jim Jordan Autor/allikas: SCANPIX/Getty Images via AFP/Anna Moneymaker

Pärast nädala alguses teiseks jäämist pürgib Ohio vabariiklane Jim Jordan uuesti spiikri ametikohale, see kord avaldas talle toetust endine spiiker McCarthy.

Reede õhtul alustasid vabariiklased uuesti arutelusid spiikrikandidaadi valimiseks. Hetkel on teada kahest kandidaadist: lisaks Jordanile soovib spiikriks saada Georgia vabariiklane Austin Scott.

Scott toetas spiikriks Steve Scalise't ning tema kandidatuuri peetakse vastutasuks Jordanile, kelle paljud liitlased keeldusid Scalise't toetama. Ühtlasi ütles Scott, et tema ei kavatse Jordanit toetama ka sel juhul, kui Jordan valitakse vabariiklaste spiikrikandidaadiks.

Vabariiklaste valitud spiikrikandidaat ei saa lubada rohkem kui nelja vabariiklase toetuse kaotamist, sest vabariiklastel on 221 saadikukohta Kongressi esindajatekojas, samas kui enamuseks on vaja 217 saadiku toetust.

Eile õhtul teatas vabariiklaste spiikrikandidaadiks valitud Steve Scalise, et ta loobub katsest spiikriks saada. Põhjuseks oli liiga kõrge vabariiklastest saadikute arv, kes keeldusid teda toetamast. Mitmed neist saadikutest ütlesid, et nemad teotavad ainult Jordanit.

Nüüd aga riskib Jordan sellega, et vabariiklaste spiikrikandidaadiks valimise puhul ei suuda ka tema vältida enam kui nelja vabariiklase toetuse kaotust.

"Tõlgin: Austini poolt hääletavate inimeste arv saab olla ainult kergesti ülehinnatud hinnang sellele, kui paljud ei kavatse kunagi Jordanit toetama. Teised ootavad, kuni Jordani saab aru, et tal pole võimalust 217 hääleni jõuda," ütles Politicole üks anonüümseks jääda soovinud vabariiklane.

Siiski Jordanil on paljude vabariiklaste toetus. Nädala alguses teatas endine USA president ja vabariiklaste kõige populaarsem presidendikandidaat Donald Trump, et ta toetab järgmise spiikrina Jim Jordanit.

Samuti teatas reedel toetusest Jordanile endine spiiker Kevin McCarthy.

Samuti lisaks McCarhty, et Põhja-Carolina vabariiklasest spiikri kohusetäitjal Patrick McHenryl peaks olema õigus seaduseelnõusid hääletusele panema.

Hetkel ei ole McHenryl sellist õigust ning seetõttu ei saa Kongressi esindajatekoda hääletada nii Ukraina ja Iisraeli abi üle kui ka USA valitsuse pikaajalise rahastamise üle.

USA Kongressi esindajatekoda jäi ilma spiikrita pärast seda, kui Kevin McCarthy kaotas spiikri ametikoha 3. oktoobril. Umbusaldus läks läbi, sest kaheksa konservatiivset vabariiklast hääletas koos demokraatidega umbusaldamise poolt.

Toona tõid McCarthyga rahulolematud vabariiklased umbusaldamise põhjusena välja tema valmiduse teha koostööd demokraatidega valitsuse ajutise rahastusmeetme vastu võtmisel.

Kuni esindajatekojal pole uut spiikrit valitud, ei saa eelnõusid menetleda.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: