Venemaa ütleb üles tuumakatsetuste keelamise lepingu

Vene riigiduuma võttis otsuse vastu ühehäälselt
Vene riigiduuma võttis otsuse vastu ühehäälselt Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Natalia Kolesnikova

Venemaa ütleb üles tuumakatsetuste keelustamise lepingi, riigiduuma kiitis selle sammu teisipäeval esimesel hääletusel heaks.

Seadusandjad toetasid vastavat seaduseelnõud ühehäälselt. Jõustumiseks peab eelnõu läbima riigiduumas veel kaks hääletust ning saama ka parlamendi ülemkoja heakskiidu. Seejärel kinnitab seaduse Vene režiimi juht Vladimir Putin.

"Meie riigi julgeoleku tagamise huvides võtame tagasi tuumakatsetuste üleüldise keelamise lepingu ratifitseerimise," vahendas Reuters riigiduuma esimehe Vjatšeslav Volodini sõnu enne ratifitseerimise tühistamise arutelu ja hääletust parlamendis.

Kuigi Venemaa ratifitseeris 1996. aasta lepingu 2000. aastal, jättis Washington selle tema sõnul oma "vastutustundetu suhtumise tõttu ülemaailmsetesse julgeolekuküsimustesse" ratifitseerimata.

"Venemaa teeb kõik, et kaitsta oma kodanikke ja säilitada üleilmne strateegiline tasakaal," ütles Venemaa riigiduuma spiiker.

Kuigi Venemaa võtab ratifitseerimise tagasi, jääb ta lepingu osaliseks ning jätkab koostööd tuuma katsetuste keelu organisatsiooni ja ülemaailmse seiresüsteemiga, mis teavitab maailma igast tuumakatsetusest.

Samal ajal usuvad USA sõjauuringute instituudi analüütikud, et Kreml kasutab tuumaretoorikat, et innustada USA-d ja tema liitlasi survestama Ukrainat alustama läbirääkimisi.

Nõukogude-järgne Venemaa ei ole kordagi tuumakatsetusi korraldanud. NSV Liit tegi viimase tuumakatsetuse 1990. aastal ja USA 1992. aastal.

ÜRO andmetel viidi alates 1945. aastast kuni üldise tuumakatsetuste keelustamise lepingu (CTBT) allakirjutamiseni 1996. aastal poole sajandi jooksul läbi üle 2000 tuumakatsetuse, neist 1032 korraldas USA ja 715 NSV Liit.

Allikas: AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: