Bulgaaria survestab Vene energiaettevõtteid riigist lahkuma

Survestamaks Vene energiaettevõtteid Bulgaarias tegevust lõpetama, tõstis Bulgaaria valitsus maksud Vene gaasi transiidile ning Lukoili omandis oleva rafineerimistehase kasumile.
Reedel kehtestas Sofia 10 euro suuruse aktsiisi iga riiki transiidina läbiva Vene gaasi megavatt-tunni kohta. Varem eelmisel nädalal kehtestas Bulgaaria valitsus 60-protsendilise maksu Burgase lähedal tegutseva Lukoili rafineerimistehase kasumile.
Bulgaaria ametnikud ütlevad, et mõlema meetme eesmärk on välja tõrjuda Vene energiaettevõtted Euroopa turult.
Uus Vene gaasi transiidile rakenduv aktsiis moodustab nüüd umbes viiendiku gaasi turuhinnast, samas kui tavaliselt jäävad transiidile rakenduvad maksud mitu korda väiksemaks.
Venemaa lõpetas gaasitarned Bulgaariale mõni nädal pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse, kuid Bulgaaria territooriumil asuvat gaasitoru kasutatakse siiamaale Ungarile ja Serbiale gaasi tarnimiseks.
Venemaal visiidil viibiv Ungari välisminister Péter Szijjártó nimetas Bulgaaria maksu lubamatuks. Ta lisas, et tegemist on katsega õõnestada Ungari energiajulgeolekut ning Ungari ja Venemaa vahelist energiakoostööd.
Bulgaaria rahandusministri Assen Vassilevi sõnul pole meetme eesmärk tõsta gaasi hinda tarbijatele Ungaris ja Serbias, vaid vähendada Gazpromi kasumit ning muuta Bulgaaria territooriumi transiiti vähem kasumlikuks Vene ettevõtte jaoks.
Kuni viimase ajani sõltus Bulgaaria oluliselt Vene gaasi impordist, kuid Venemaa täiemahuline sissetung Ukrainasse ning Bulgaaria äsjane valitsusvahetus on toonud kaasa olulise muutuse.
"Viimase kolme kuuga oleme ellu viinud reformid, mille rakendamine oli takerdunud 10–15 aastat järjest," ütles Vassilev Financial Timesile.
Vassilevi loetletud reformide seas on alternatiivsete gaasitarnijate leidmine, uue gaasiühenduse ehitamine Kreekaga ning vana Bulgaariat Kreeka ja Türgiga ühendava gaasivõrgustiku ajakohastamine. Kui viimase võrgustiku kaudu oli varem võimalik ainult eksportida gaasi Türki ja Kreekasse, siis nüüd saab gaas liikuda ka vastupidises suunas Bulgaariasse.
Lisaks ütles Vassilev, et valitsuse otsus maksustada Lukoili kasumit 60-protsendilise maksuga on juba survestanud Vene ettevõtet alustama läbirääkimisi Burgase lähedal asuva rafineerimistehase müügiks.
Kuigi Bulgaaria valitsus ei tegele rafineerimistehase müügiga, kavatseb Sofia maksustada kõrgelt rafineerimistehase tegevusest tekkivaid kasumeid seni, kuni uus omanik on leitud. Nii väheneb maksukoormus tavalise 15 protsendini ainult pärast rafineerimistehase müüki.
Lisaks jääb ka tehase uuele omanikule kohustuslikuks teha 500 miljonit eurot maksvaid tootmise ümberkorraldusi, mis võimaldaks rafineerida ka kergemat naftat, mis pole Venemaalt pärit.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Financial Times