Mehhiko kartell käskis oma liikmetel fentanüüli tootmine lõpetada

Culiacani linn Mehhiko Sinaloa osariigis on Sinaloa kartelli tegutsemiskeskus
Culiacani linn Mehhiko Sinaloa osariigis on Sinaloa kartelli tegutsemiskeskus Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Jesus Bustamante

USA otsese sekkumise kartuses käskis kurikuulus Mehhiko Sinaloa kartell oma liikmetel lõpetada fentanüüli tootmine. Keeldu rikkuvad inimesed tapetakse.

Keelu fentanüüli toota ja edasi müüa kehtestasid USA vanglas istuva narkokuninga El Chapo pojad, kellel on oluline roll kartelli juhtimises ja keda kutsutakse Chapitosteks.

Otsus on seda markantsem, sest USA andmetel on Sinaloa kartell üks suuremaid USA-sse fentanüüli tarnijaid. Samuti toodab Sinaloa kartell kokaiini, heroiini ja metamfetamiini, kusjuures kokaiini toodab kartell Kolumbias.

USA ametnikud aga usuvad, et tegemist on kõigest katsega vältida USA õiguskaitseorganite ja poliitikute tähelepanu ning tegelikult ei muuda kartell oluliselt oma tegutsemise põhimõtteid.

Siiski leitakse Mehhiko linnades pärast juunikuus keelu välja kuulutamist pidevalt siniste fentanüülitablettidega kaetud surnukehi.

Mehhiko valitsus on sattunud USA president Joe Bideni surve alla tegutseda jõulisemalt Sinaloa kartelli vastu. USA vabariiklased kasutavad Bideni vastu kasvavat fentanüülisurmade statistikat. Mõned vabariiklastest Kongressi saadikud ja isegi vabariiklaste presidendikandidaadid soovivad saata USA sõjavägi Mehhikosse kartellide vastu võitlema.

Chapitosed on ise sattunud USA ja Mehhiko õiguskaitseorganite sihikule. Jaanuaris vahistas Mehhiko ühe El Chapo poegadest Ovidio Guzmáni, vahistamisele eelnenud tulevahetuses sai surma 29 inimest, kaasa arvatud üheksa Mehhiko sõdurit ja üks ohvitser.

Aprillis aga esitasid USA võimud süüdistusi neljale Guzmáni vennale ja rohkem kui 20-le nendega seotud isikule. Septembris andiski Mehhiko Ovidio Guzmáni USA-le välja.

"Ta ei ole viimane," ütles Merrick Garland oktoobri alguses toimunud Mehhiko visiidil.

Anonüümseks jääda soovinud kartelli liikmed ütlesid aga WSJ ajakirjanikele, et fentanüüli ekspordi lõpetamine tähendab lihtsalt suuremates kogustes kokaiini, heroiini ja metamfetamiini smugeldamist USA-sse.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: