USA leevendas sanktsioone Venezuela naftale

Nafta rafineerimistehas Venezuelas
Nafta rafineerimistehas Venezuelas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Carlos Jasso

USA leevendas mõningaid Venezuelale kehtestatud nafta- ja gaasisanktsioone pärast seda, kui riigi valitsus ja opositsioon nõustusid korraldama riigis järgmisel aastal valimised, teatas kolmapäeval rahandusministeerium.

"Vastuseks nendele demokraatlikele arengutele on rahandusministeerium välja andnud üldlitsentsid, mis lubavad Venezuela nafta- ja gaasisektorit ning kullasektorit puudutavaid tehinguid ning tühistavad järelkauplemise keelu," seisis aserahandusministri Brian Nelsoni avalduses.

Nelson toonitas samas, et sanktsioone võidakse igal ajal muuta või taaskehtestada, kui valimislepe läbi kukub.

Naftale kehtestatud sanktsioone leevendatakse ajutiselt kuueks kuuks, mille järel hinnatakse olukorda uuesti.

Venezuelas toodetakse päevas vähem kui miljon barrelit naftat. Enne sanktsioonide kehtestamist ulatus riigi päevane naftatoodang kolme miljoni barrelini, vahendab Financil Times.

"Keerakem uus lehekülg, ehitagem üles suhe, mis tugineks austusele, koostööle... see on mu sõnum võimulolijaile ja Ühendriikide valitsusele," ütles Venezuela president Nicolás Maduro, kutsudes samas lõpetama kõiki sanktsioone.

Leppest kinnipidamise tingimusena hoiatas USA, et Venezuela peab selgelt määratlema konkreetse ajakava ja protsessi, millega kõigi kandidaatide õigused taastatakse, ja seda juba novembri lõpuks, ütles välisminister Antony Blinken. "Kõigile, kes tahavad kandideerida presidendiks, tuleks seda võimaldada," ütles ta avalduses.

Lepe Washingtoni ja Caracase vahel on jätk vaid päev varem tulnud teatele, mille kohaselt jõudsid Venezuela valitsus ja opositsioon Barbadosel peetud Norra vahendatud kõnelustel kokkuleppele pidada valimised 2024. aasta lõpus.

Ent lepe võimaldas jätta Venezuela seaduste järgi ka mõned kandidaadid valimistest kõrvale, näiteks oleks üks selliseid kandidaate opositsiooni üks suursoosikuid María Corina Machado.

Juunis keelustasid Venezuela võimud Machadol valimistel kandideerida, sest tema toetus USA kehtestatud sanktsioone ja tunnustas 2019. aastal presidendiks opositsiooni toonast juhti Juan Guaidót'd.

Samas ütlesid anonüümsust palunud USA ametnikud kolmapäeva õhtul, et nende arusaama järgi kavatseb Caracas siiski lubada taolistel kandidaatidel valimistest osa võtta.

Blinkeni sõnul tooks suutmatus leppe tingimustest kinni pidada endaga kaasa olukorra, milles Ühendriigid võivad pöörata ümber oma otsuse ja astuda samme tagasi.

Hiljem kolmapäeval vabastati viis opositsiooni poliitvangi vanglast, selgub sotsiaalmeedia postitusest, mille kirjutas Gerardo Blyde, kes esindas opositsiooni kõnelustel valitsusega.

Vabanenud poliitvangide seas olid ajakirjanik Roland Carreño ja endine parlamendiliige Juan Requesens, kes pandi vangi 2018. aastal pärast rünnakut Maduro vastu.

Barbadosel sõlmitud kokkuleppe kohaselt kuulutab täpse valimiskuupäeva välja riiklik valimiskomisjon.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: