X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

WHO: veokid humanitaarabiga pääsesid Egiptuse piiripunkti kaudu Gazasse

{{1697863860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/SAID KHATIB / AFP

Valge Maja eemaldus Ameerika Ühendriikide presidendi Joe Bideni kommentaarist, milles too nõustus, et Iisrael peaks Gaza maapealse rünnaku edasi lükkama. Hamas vabastas kaks pantvangi. 20 veokit humanitaarabiga pääses Gazasse.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi sõjas laupäeval, 21. oktoobril:

- Iisrael hoogustab lööke Gaza sektorile;

- Rafahi piiriületuspunkt Gazas on avatud ja abiveokid sisenesid väidetavalt Palestiina poolele;

- Esimesed Hamasi vabastatud kaks pantvangi on taasühinenud oma perekondadega;

- Biden ei kommenteerinud Gaza maapealse rünnakuga viivitamist.

Iisrael hoogustab lööke Gaza sektorile

Iisrael teatas, et plaanib laupäeva õhtust hoogustada lööke Gazale, vahendas The Guardian.

"Me hoogustame oma rünnakuid, et vähendada ohtusid oma vägedele sõja järgmistes faasides. Me suurendame rünnakuid, tänasest," ütles admiral Daniel Hagari laupäeval ajakirjanikele.

Hagari kordas palvet Gaza elanikel evakueeruda sektori lõunaosasse.

USA tervitas abi Gazasse ja kutsus hoidma Rafah' piiripunkti avatuna

Ühendriigid tervitasid laupäeval humanitaarabi veokite saabumist Egiptusest sõtta kistud Gaza sektorisse ning kutsusid hoidma Rafah' piiripunkti avatuna, vahendas BNS.

USA välisminister Antony Blinken "kutsus kõiki osapooli hoidma Rafah' piirpunkti avatuna, et võimaldada abi jätkuvat liikumist, mis on Gaza elanike heaolu seisukohast esmatähtis", selgub ministeeriumi avaldusest.

AFP ajakirjanikud nägid laupäeval, kuidas Egiptuse ja Gaza sektori vahelisest Rafah' piiripunktist sõitis läbi 20 veokit, mille oli teele saatnud Egiptuse Punane Poolkuu, mis vastutab erinevate ÜRO allagentuuride abi kohaleviimise eest.

"Oleme selgelt mõista andnud: Hamas ei tohi häirida antud elupäästva abi varu," ütles Blinken. "Palestiina tsiviilelanikud ei ole vastutavad Hamasi õõvastava terrorismi eest ja neid ei tohiks panna kannatama selle paheliste tegude pärast."

Piiripunkti avamisele eelnesid pingelised läbirääkimised ja kokkulepped, milleni jõudsid USA president Joe Biden koos Iisraeli parempoolse peaministri Benjamin Netanyahu ja Egiptuse presidendi Abdel Fattah al-Sisiga Bideni külaskäigu kestel Iisraelisse nädala keskel.

WHO: abi pääses läbi Rafahi linnas asuva piiri Gazasse

Palestiina piiriametnik kinnitas, et abiautod on sisenenud Rafahi piiriületuspunkti Palestiina poolele, samal ajal kui Egiptuse televisioon näitas Gaza sektorisse sisenevaid veoautosid. Abiveokite pääsemist Gazasse kinnitas ka Maailma Tervishoiuorganisatsiooni peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus, kes ütles, et WHO tarned, sealhulgas trauma- ja krooniliste haiguste ravimid ning muud olulised ravimid, pääsevad laupäeval üle piiri.

Piiripunkt pidi avatama kohaliku aja järgi kell 10 hommikul, et hädasti vajaminevad ravimid, meditsiinitarbed ja toiduvarud saaksid siseneda.

Abiametnikud ütlesid The Guardiani välisuudiste toimetajale Julian Borgerile, et USA, Iisraeli ja Egiptuse kokkuleppe kohaselt lubati üle piiri 20 veokit Egiptuse valitsuse abiga.

Egiptuse telesaadetes on näha pealtvaatajatest ümbritsetud veoautosid, mis ületasid laupäeva hommikul piiri.

Humanitaarabiorganisatsiooni ActionAidi kommunikatsioonijuht Riham Jafari tervitas abikonvoi sisenemist Gazasse, kuid ütles, et see on "kõigest piisk meres".

"Me tervitame abikonvoi siirdumist Gazasse, kuid on selge, et see, mida täna toimetatakse, on vaevalt piisk meres. Enne kriisi algust ületas tavaliselt iga päev umbes 500 abiautot piiri, mis oli elutähtis päästerõngas miljonitele Gaza elanikele, kes olid juba silmitsi humanitaarkriisiga," selgitas Jafari olukorda.

"Abiautod ei toonud kaasa ka haiglate toiteks ja kiirabiautode liikumiseks vajalikku kütust ega ka maapinnast vee pumpamiseks vajalikku kütust. Iga päev kuuleme lugusid kogukondadest, kes tulevad kokku, et annetada järelejäänud kütust, et hoida töös kriitilises seisundis vastsündinute inkubaatorid. Kuna 2,2 miljonit Gaza elanikku seisavad silmitsi humanitaarkriisiga, kutsume tungivalt üles sõlmima relvarahu ja avama humanitaarkoridorid," sõnas Jafari.

Iisraeli sõjavägi on öelnud, et Gazasse sisenev abi läheb ainult lõunapoolsetesse piirkondadesse ja kütust sinna ei liigu, teatas Reuters. Sõjaväe esindajad ütlesid ka, et Gazas on pantvangis 210 inimest.

Valge Maja: Biden ei kuulnud küsimust

Valge Maja eemaldus Bideni kommentaarist, milles president nõustus, et Iisrael peaks võimaliku maapealse sissetungi Gazasse edasi lükkama, kuni rohkem pantvange saab välja pääseda, öeldes, et USA president ei kuulnud küsimust täielikult.

Reuters teatas, et reede hilisõhtul karjusid ajakirjanikud Bidenile küsimusi, kui ta lennuki mootorite müra saatel lennukitrepist üles ronis. Üks küsimusi oli, kas Iisrael peaks Gaza sissetungi edasi lükkama, kuni rohkem pantvange saab sealt välja pääseda.

Biden vastas: "Jah." Kuid Valge Maja ütles hiljem, et Biden ei kuulnud seda küsimust täielikult.

"President oli kaugel. Ta ei kuulnud kogu küsimust," ütles Valge Maja kommunikatsioonidirektor Ben LaBolt. Ta lisas: "Küsimus kõlas järgmiselt: "Kas soovite näha rohkem pantvange vabastatakse?" Ta ei kommenteerinud midagi muud."

Iisrael on kogunud tanke ja vägesid Gaza perimeetri lähedale, et viia läbi kavandatud maapealne invasiooni. Palestiina ametnike sõnul on Gaza pommitamises hukkunud vähemalt 4137 palestiinlast, sealhulgas sadu lapsi. Üle miljoni Gaza elaniku on ümberasustatud.

Joe Biden Iisraelis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Andrew Harnik

Reuters: Hamasi vabastatud kaks pantvangi iisraelis

Kaks äsja vabastatud ameeriklasest pantvangi on taasühinenud oma perega Iisraelis peaaegu kaks nädalat pärast seda, kui Hamasi relvastatud nad isikud röövisid.

Reuters teatas, et Judith Tai Raanan (59) ja tema tütar Natalie (17) anti reedel Gaza sektori piiril Iisraeli vägedele üle. Nad on esimesed pantvangid, kelle vabastamist on kinnitanud mõlemad vaenutsevad pooled.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles, et Illinoisi Chicago piirkonnast pärit ema ja tütar on "teel riigi keskel asuvasse sõjaväebaasi kohtumispaika, kus pereliikmed neid ootavad".

Teismelise isa Uri Raanan ütles, et rääkis oma tütrega telefoni teel. "Ta kõlas väga-väga hästi, oli väga õnnelik – ja temaga on kõik korras," ütles isa.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: