Astra Zeneca avalikustas uute vähiravimite lootustandvad uuringud

Astra Zeneca üksus Ühendkuningriigis Macclesfieldis
Astra Zeneca üksus Ühendkuningriigis Macclesfieldis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Phil Noble

Inglise-Rootsi ravimitootja Astra Zeneca väidab, et uued vähiravimid tagavad paremaid ravitulemusi kui traditsiooniline keemiaravi.

Astra Zeneca avalikustas esmaspäeval kahe ravimi kliinilise uuringu tulemused. Mõlemad uuringud näitasid, et ettevõtte uued ravimid on tavapärasest keemiaravist tõhusamad, kirjutab Financial Times.

Üks uuritud ravim on rinnavähi vastane ravim Enhertu, mida juba kasutatakse mõnda aega ravis. Uuring näitas, et Enhertu mõju on statistiliselt oluline ning tagab tegelikke ravitulemusi. Patsiendid elasid kauem ilma, et kasvaja oleks kasvanud.

Teine ravim, mille kohta avaldati uuringutulemused, on kopsuvähi vastane ravim Dato-DXd. See ravim pole veel jõudnud kasutusse ning juulis avaldatud esmased uuringutulemused polnud kliiniliselt tulemuslikud, mille tõttu Astra Zeneca aktsiahind suvel langes.

Siiski näitavad esmaspäeval avaldatud tulemused, et ka see ravim annab statistiliselt paremaid tulemusi kopsuvähi ravis kui tavaline keemiaravi.

Uuringus võrreldi Dato-DXd ravimi mõju aastakümneid keemiaravis kasutatud Docetaxeliga. Kui mediaanne aeg, mille jooksul patsientidel vähikasvaja ei kasvanud, oli Docetaxeli puhul 3,7 kuud, siis Dato-DXd ravimi puhul oli selleks ajaks 4,4 kuud. Ühe levinud kopsuvähiliigi puhul aga oli see näitaja tervelt 5,6 kuud uue ravimi kasutamisel võrreldes 3,7 kuuga Docetaxeli puhul.

Enhertu ja Dato-DXd on antikehadel põhinevad ravimid, mis kasutavad antikehi, et suunata ravimit otse kasvajarakkudesse väiksemate kõrvalnähtudega kui tavalise keemiaravi puhul.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: