Hispaania sotsialistid ja vasakpartei sõlmisid koalitsioonileppe

Hispaania peaministri kohusetäitja Pedro Sanchez ja Sumari juht ning asepeaminister Yolanda Diaz
Hispaania peaministri kohusetäitja Pedro Sanchez ja Sumari juht ning asepeaminister Yolanda Diaz Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Fernando Alvarado

Hispaania sotsialistid ja vasakpartei Sumar teatasid teisipäeval kokkuleppest koalitsioonivalitsuse moodustamiseks, mis peaks andma peaminister Pedro Sánchezele järgmise ametiaja.

Hispaania juulikuised parlamendivalimised võitis konservatiivne Rahvapartei (PP), kuid nad ei saanud valitsuse moodustamiseks piisavat toetust.

PP esimees Alberto Núñez Feijóo kaotas septembris kahel korral parlamendihääletuse ega saanud peaministriks.

Valimistel teiseks tulnud sotsialistide jaoks on Sumari toetus valitsuse moodustamiseks hädavajalik, kuid sellest ei piisa parlamendi alamkoja usaldushääletuse võitmiseks.

Sánchezel on vaja ka väiksemate regionaalparteide, seal hulgas katalaani iseseisvuslaste JxCati toetust, keda juhib Belgias Waterloos eksiilis elav endine Kataloonia valitsuse juht Carles Puigdemont.

Sotsialistide ja Sumari kokkulepe sisaldab muu hulgas tööaja lühendamist palka vähendamata, meetmeid sotsiaalmajade ehitamiseks ja "šokiplaani" noorte tööpuuduse vähendamiseks, andsid erakonnad ühisavalduses teada.

"See valitsemislepe nelja-aastaseks ametiajaks võimaldab meie riigil jätkata kasvamist jätkusuutlikult ning kvaliteetse tööhõive- ja arengupoliitikaga ühiskondliku ja kliimaõigluse alusel, laiendades samas õigusi, feministlikke saavutusi ja vabadusi," ütlesid parteid.

Alates 2018. aastast ametis olnud Sánchez ja Sumari juht, tööministri kohusetäitja Yolanda Díaz ratifitseerivad koalitsioonileppe ametlikult teisipäeval Madridis.

Parlamendi usaldushääletuse aega ei ole veel kindlaks määratud, kuid see peab toimuma enne 27. novembrit. Sánchez peab saama 350-kohalises parlamendis 176 saadiku toetuse.

Kui valitsust moodustada ei õnnestu, korraldatakse uued valimised, tõenäoliselt jaanuari keskpaigas.

JxCat nõudis valitsuskoalitsiooni toetamise eest amnestiat sadadele poliitikutele ja aktivistidele, kes mõisteti vangi pärast 2017. aasta Kataloonia nurjunud iseseisvuskatset, kaasa arvatud amnestiat oma juhile Puigdemontile.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: