WSJ: rahvusvahelised firmad pagevad Hongkongist
Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et rahvusvahelised firmad lahkuvad Hongkongist üha kiiremas tempos. Ettevõtjad muretsevad üha rohkem, et finantskeskuses kasvab Pekingi mõjuvõim.
Hongkongis tegutsevate USA firmade arv on langenud neli aastat järjest. 2022. aasta juunis oli Hongkongis 1258 USA firmat. Viimati oli linnas nii vähe USA firmasid 2004. aastal, vahendas The Wall Street Journal.
"Hongkongi minek oli varem üsna riskivaba tegevus. Nüüd see enam pole riskivaba koht. Kõige kohal on küsimärgid," ütles Hongkongis tegutseva kirjastusfirma juht Simon Cartledge.
Hongkong kuulus kuni 1997. aastani Suurbritanniale. Britid tagastasid Hongkongi toona Hiinale tingimusel, et hoitakse kinni põhimõttest "üks riik, kaks süsteemi". Välisfirmad suurendasid siis oma kohalolu Hongkongis. Finantskeskus asus Hiinale lähedal, kuid mitte liiga lähedal.
Viimase kümnendi jooksul on kompartei Hongkongi õigusi ja vabadusi oluliselt piiranud. 2020. aastal võttis Hiina vastu vastuolulise julgeolekuseaduse. See seadus seisab jõustudes kõrgemal Hongkongi seadustest, millega see vastuollu võib minna. Mõned ettevõtjad ütlesid, et Hongkongi ja Mandri-Hiina juhtimisel pole enam suuri erinevusi.
"Hongkongi peetakse nüüd Hiina käepikenduseks," ütles finantsfirma Serendipity Capitali asutaja Rob Jesudason. 2019. aastal viis Jesudason oma firma Hongkongist Singapuri.
Hongkongi valitsuse pressiesindaja ütles, et linn jääb üheks kõige ärisõbralikumaks piirkonnas maailmas. The Wall Street Journal toob aga välja, et üha rohkem ettevõtteid lahkub Hongkongist. Välisinvestorid lahkuvad ka Hongkongi börsilt, kus on noteeritud ühed suurimad Hiina firmad.
Hiina ja USA vahel kasvavad ka geopoliitilised pinged. Lääneriikide firmad vaatavad nüüd üha rohkem Singapuri suunas.
"Hongkong on seotud Hiinaga. Me vajasime Aasia keskust ja Singapur oli meie jaoks mõistlikum valik," ütles Kanada pensionifondi Alberta Investment Management juht Evan Siddall.
Toimetaja: Karl Kivil