Saks: veealuste kaablite ankruga lõhkumine on kõige tõenäolisem

Foto: Siim Lõvi /ERR

Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles ETV saates "Ringvaade", et Eesti ja Soome merealuse gaasitoru lõhkumine ankruga on kõige tõenäolisem. Saks ei usu ka seda, et Hiina võis Venemaa tellimusel gaasitoru lõhkuda.

Soome keskkriminaalpolitsei teatas teisipäeval, et tõstis sama päeva hommikul mere põhjast üles raske eseme, mis osutus ankruks ning mis suure tõenäosusega kahjustas Soome ja Eestit ühendavat gaasitoru.

"Põhimõtteliselt ma arvan, et see on kõige tõenäolisem versioon. Arvestades, et 7. oktoober oli erakordselt tormine ilm ja sellise tormiga sellised laevad võivad triivima minna. Siin on täiesti põhjusega loogiline seos olemas, aga seda ütlevad uurimisorganid, mis see tegelik põhjus oli," lausus Saks.

"See näeb välja nagu tormiga juhtunud õnnetus. Oluline on see, et Soome pool välistas üsna kohe alguses plahvatuse. Plahvatuse versioon ei leia kinnitust ja praegu keegi sellega ei tegele. See on tegelikult kõige tähtsam," rääkis Saks.

"Me teame ka seda, et nende veealuste kaablite ankruga lõhkumine on kõige tõenäolisem õnnetuse stsenaarium üldse, aga seda, kas see oli tahtlik või mitte, ütlevad uurijad, mitte mina," lisas ta.

Saksa sõnul on tal ka raske uskuda, et Hiina tuli Venemaale kuidagi vastu minna sellist avantüüri korraldama. "Selle ma küll välistaks. Hiina selline riik ei ole, kes selliseid asju ette võtaks," ütles Saks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Intervjueeris Grete Lõbu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: