Läti ostab ATACMS-i raketid

ATACMS-i raketi kasutamine Lõuna-Koreas USA ja Lõuna-Korea sõdurite ühisel õppuse
ATACMS-i raketi kasutamine Lõuna-Koreas USA ja Lõuna-Korea sõdurite ühisel õppuse Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/HANDOUT

USA välisministeerium kiitis heaks kuue mitmikraketisüsteemi HIMARS müümise Lätile ja lisaks ostab Läti ka kaugmaarakette ATACMS, teatas kolmapäeval kaitseminister Andris Spruds.

Leping allkirjastatakse lähikuudel. See tugevdab oluliselt Läti relvajõudude lahinguvõimet ning USA ja Läti strateegilist partnerlust. Süsteemid maksavad kokku ligikaudu 193 miljonit eurot.

Läti võib HIMARS-i raketisüsteemid kätte saada aastatel 2026-2027, ütles kaitseministeeriumi kantsler Janis Garisons ajakirjanikele septembri alguses.

Läti kaitseministeeriumil on kolm raketisüsteemi projekti – rannikukaitse laevade vastu, keskmaa õhutõrjesüsteemid ja raketisuurtükid.

Pikima tegevusraadiusega ATACMS-ide maksimaalne lennukaugus on umbes 190 miili ehk 300 kilomeetrit. 

USA on tarninud ATACMS-i rakette ka Ukrainale. Ukrainale tarnitud rakettide modifikatsiooni saab kasutada sihtmärkide tabamiseks kuni 160 kilomeetri kaugusel. Kiiev kasutab neid rakette Vene sõjabaaside ründamiseks. 

Leedu ostab USA-lt 94 miljoni euro eest 36 AMRAAM raketti

Leedu ostab Ühendriikidelt 94 miljoni euro eest 36 AIM-120C-8 (AMRAAM) keskmaa raketti, teatas USA kaitse- ja julgeolekukoostöö agentuur (DSCA).

AMRAAM rakette saab kasutada NASAMS-i keskmaa õhutõrjesüsteemides. Lepe hõlmab ka rakettidega seotud varustust, seisab avalduses.

DSCA teatel parendavad raketid Leedu võimekust end kaitsta ja viia läbi piirkondlikke julgeolekumissioone, suurendades samal ajal koostalitusvõimet USA ja teiste NATO liikmetega.

Ametkond rõhutas, et rakettide müük "ei muuda piirkonna sõjalist tasakaalu".

Leedu sai esimese NASAMS-i süsteemi 2020. aasta lõpus.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: