Välisinvestorid ja rikkad hiinlased viivad Hiinast raha välja

Jüaani vahetuskurss langeb ka
Jüaani vahetuskurss langeb ka Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MARK R. CRISTINO

Kapitali väljavool on jõudnud seitsme aasta kõrgeimale tasemele septembris, näitavad Hiina ametlikud andmed.

Raha neto väljavool Hiinast jõudis 53,9 miljardi dollarini septembris, mis on kõrgeim näitaja alates jaanuarist 2016, kui neto väljavool oli 55,8 miljardit dollarit.

Kui toona põhjustas raha väljavoolu investorite lühiajaline paanika reaktsioonina jüaani järsult langenud vahetuskursile, siis tänavused probleemid on struktuursemat laadi: välismaised investorid tõmbavad tegevuse Hiinas koomale ja viivad kapitali riigist välja ning rikkad hiinlased püüavad oma varanduse välismaale viia.

"Välismaised ettevõtted on kiirendanud kapitali väljavoolu, kuna nad müüvad maha oma vara Hiinast lahkudes," ütles Nikkei Asiale Jaapanis tegutsev majandusteadlane Toru Hishihama.

Tööstuses tegutsevate välismaiste ettevõtete arv langes selle aasta juulis madalaimale tasemele alates 2004. aasta novembrist ning langus võib jätkuda. Nii oli raha neto väljavool kõige dramaatilisem välismaiste otseinvesteeringute vallas. Kokku viisid välisinvestorid Hiinast septembris 26,2 miljardit dollarit, mis on suurim näitaja alates 2010. aastast, mil sellekohaseid andmeid üldse hakati esmakordselt koguma.

Välismaiste investorite otsust Hiinast lahkuda võis mõjutada Hiina võimude karmi käe poliitika. Juulis kehtestas Peking uued luurevastased reeglid, millega laienesid Hiina ametnike õiguslikud võimalused riigi julgeolekule väidetavat ohtu esitlevate välismaalaste järele nuhkida.

Samuti vähenesid välismaalaste portfelliinvesteeringud Hiina aktsiatesse ja võlakirjadesse 14,6 miljardi dollari võrra. Kokku oli septembris välismaistel investoritel paigutatud Hiina väärtpaberitesse 436,9 miljardit dollarit, mis on viiendiku võrra vähem kui alles 2022. aasta alguses.

Välismaiste investorite lahkumine sundis Pekingi valitsust hakata börsiettevõtete väärtpabereid ise ostma selleks käivitatud erifondi kaudu pärast seda, kui Shanghai börsiindeks langes madalaimale tasemele alates 2019. aastast. Ometi polnud seni käigu mõju aktsiahindadele kuigi suur, kirjutab Financial Times.

Veel üks Hiina võimude murekoht on rikkad hiinlased, kes viivad raha riigist välja. Paljud jõukad hiinlased soovivad emigreeruda ning võtta oma varanduse endaga kaasa.

Kinnisvara valdkonnas nõustamisteenust pakkuv ettevõte Juwai IQI hindas, et järgmise kahe aasta jooksul kavatseb üle 700 000 hiinlase kodumaalt lahkuda. Väljarände plaanide alla kuulub teises riigis kinnisvara ostmine. Rikaste hiinlaste seas populaarseimad kinnisvara omandamise sihtkohad on Austraalia, Kanada ja Ühendkuningriik, kirjutab The Straits Times.

Hiina valitsus vastab tekkinud olukorrale uute piirangutega. Näteks nõuab Peking, et börsimaaklerifirmad paneks oktoobri lõpuks kinni Hiina jaeinvestoritele suunatud rakendused, mille kaudu on võimalik välismaiseid väärtpabereid osta.

Majandusprobleemide ja raha väljavoolu tulemusel jätkab langust ka Hiina rahvusliku valuuta jüaani kurss. Nii langes jüaani vahetuskurss dollari suhtes kuus protsenti võrreldes aasta algusega. Teisipäeval külastas Hiina president Xi Jinping Hiina keskpanka esimest korda pärast võimule tulekut, mis näitab Hiina võimude muret olukorra pärast.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Nikkei Asia/Financial Times/The Straits Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: