WSJ: Xi Jinping alustas kinnisvarakriisi tõttu süüdlaste otsimist

Pekingis asuv kommunistliku partei muuseum
Pekingis asuv kommunistliku partei muuseum Autor/allikas: SCANPIX/AP/Louise Delmotte

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Hiinas süveneb kinnisvarakriis, mis ohustab ka riigi majanduse taastumist. Kommunistliku partei peasekretär Xi Jinping otsib nüüd patuoinaid, kelle kaela saaks veeretada Hiina majanduse raskused.

Kompartei uurib juba kinnisvarafirma Evergrande varasemat tegevust. Evergrande'i hiigelvõlad on aidanud kaasa Hiina süvenevale kinnisvarasektori kriisile. Meedia teatel ulatuvad Evergrande'i võlakohustused umbes 327 miljardi dollarini.

Kompartei uurib ka pankade ja teiste finantsasutuste tegevust, vahendas The Wall Street Journal.

Majandusteadlased leiavad, et uurimised võivad olla kasulikud, kuna reguleerivad asutused saavad rohkem aru, milline segadus valitseb Hiina kinnisvarasektoris. Uurimine võib aga tähelepanu viia eemale meetmetelt, mille eesmärk on stabiliseerida kinnisvarasektorit. 

Hiina võimud uurivad Evergrande asutaja Hui Ka Yani tegevust. Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et Peking uurib veel, kas Hui ja tema liitlased panid salaja ka raha kõrvale. Kompartei avaldas hiljuti videolõigu ja selgus, et Huile meeldis pillav elustiil. Ta pidas palgal veel ka tantsurühma, mis oli mõeldud tema äripartnerite lõbustamiseks. 

Peking vahistas selle kuu alguses Liu Liangi, kes töötas Hiina pangas ning oli ka kompartei kõrge ametnik. Võimud süüdistavad Liu Langi altkäemaksu võtmises ja ebaseaduslike laenude andmises. Kompartei juhtorganid viskasid hiljuti  Liu Liangi parteist välja. 

Alates 2012. aasta lõpus on Xi kasutanud korruptsioonivastaseid meetmeid oma vastaste eemaldamiseks. Hiljuti kindlustas Xi Jinping omale kolmanda ametiaja ning ta jätkab oma varasemat strateegiat. Eelmisel kuul kohtus Xi kompartei ametnikega ja ütles, et korruptsioonivastane võitlus tuleb viia lõpuni

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: