Iisrael teatas õhulöökidest 150 Gaza maa-alusele sihtmärgile

{{1698465180000 | amCalendar}}
Iisraeli õhulöögid Gaza pihta.
Iisraeli õhulöögid Gaza pihta. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Abed Khaled

Iisraeli relvajõud teatasid laupäeval, et nende hävitajad andsid öise rünnaku ajal sõjas Hamasiga õhulööke 150 Gaza sektori põhjaosa maa-alusele sihtmärgile. Iisrael blokeeris Gazas interneti ja telefoniside.

Olulisemad sündmused 28. oktoobril:

- Iisrael andis öösel õhulööke Gazale;

- Iisraeli armee: Gaza linn on nüüd lahinguväli;

- Netanyahu: võitlus Gazas kujuneb pikaks ja raskeks;

- Hamasi juht Gazas: oleme valmis kohe Iisraeliga vange vahetama;

- Iisraeli kaitseminister: rünnak Gazale jätkub;

- Ühendemiraadid soovivad ÜRO julgeolekunõukogu kokkukutsumist;

- ÜRO: Iisraeli pealetung võib nõuda Gazas veel tuhandeid inimelusid;

- Hamas: Gazas on Iisraeli rünnakutes tapetud 7703 inimest;

- Erdogan: Iisrael on okupeerija;

- Iisrael teatas, et laiendab Gaza maismaaoperatsioone veelgi;

- Gaza on muust maailmast ära lõigatud;

- pantvangide pered pärivad valitsuselt aru Gaza pommitamise kohta;

Netanyahu: võitlus Gazas kujuneb pikaks ja raskeks

Võitlus Gaza sektoris kujuneb pikaks ja raskeks, ütles laupäeval Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

"Sõda (Gaza) sektoris kujuneb pikaks ja raskeks ning me oleme selleks valmistunud," ütles Netanyahu pressikonverentsil pärast kohtumist Hamasi üllatusrünnakus pantvangi võetud ja Gazasse viidud inimeste perekondadega.

Ta ütles kohtumisel, et Iisrael uurib iga varianti ja võimalust, kuidas rohkem kui 220 pantvangi vabastada ja koju tuua.

Hamasi juht Gazas: oleme valmis Iisraeliga kohe vange vahetama

Hamasi liider Gaza sektoris Yahya Sinwar teatas laupäeval, et Palestiina äärmusrühmitus on valmis kohe vangide vahetuseks Iisraeliga.

"Me oleme valmis korraldama kohese vangide vahetuse tehingu, mis hõlmab kõikide palestiinlastest vangide vabastamist Iisraeli vanglatest vastutasuks kõikide vangide eest, kes on Palestiina vastupanu käes," ütles Sinwar avalduses.

Iisraeli armee: Gaza linn on nüüd lahinguväli

Iisraeli armee hoiatas laupäeval Gaza linna elanikke, et piirkonnast on saanud lahinguväli.

"Gaza sektori elanikele: Gaza kubernerkonnast (Gaza linnast) on saanud lahinguväli. Varjendid Põhja-Gazas ja Gaza kubernerkonnas ei ole turvalised," öeldi piirkonda heidetud Iisraeli armee lendlehtedes, milles kutsuti elanikke otsekohe lõunasse evakueeruma.

Iisraeli kaitseminister: rünnak Gazale jätkub

Iisraeli väed jätkavad operatsioone Gazas, sihtmärkideks on tunnelid ja muu Hamasi ja islamiliidrite taristu, ütles Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant.

"Me ründasime maa peal ja maa all, me ründasime igal tasemel terroriste, igal pool. Juhised vägedele on selged: operatsioon jätkub kuni uue korralduseni," lausus ta.

Ühendemiraadid soovivad ÜRO julgeolekunõukogu kokkukutsumist

Araabia Ühendemiraadid palusid laupäeval ÜRO julgeolekunõukogul koguneda nii kiiresti kui võimalik pärast seda, kui Iisraeli ägenenud rünnakutegevust Gaza sektoris.

15-liikmeline julgeolekunõukogu või diplomaatide sõnul koguneda juba pühapäeval, vahendas Reuters.

ÜRO: Iisraeli pealetung võib nõuda Gazas veel tuhandeid inimelusid

ÜRO inimõigusjuht Volker Türk hoiatas laupäeval, et Iisraeli maismaaoperatsioon võib viia veel tuhandete tsiviilelanike hukkumiseni Gazas.

"Arvestades, mis viisil sõjalisi operatsioone seni läbi on viidud, ja 56-aastase okupatsiooni konteksti, avaldan muret võimalike katastroofiliste tagajärgede eest, mida täiemahuline maismaaoperatsioon Gazas kaasa tooks ja veel tuhandete tsiviilelanike hukkumise eest," ütles ta.

Iisraeli armee jätkas laupäeval lakkamatuid rünnakuid Gazale. Päästjate sõnul hävis öises iseäranis intensiivses pommitamises sadu hooneid.

Hamas: Gazas on Iisraeli rünnakutes tapetud 7703 inimest

Hamasi tervishoiuministeerium teatas laupäeval, et Gaza sektoris on alates 7. oktoobrist Iisraeli rünnakutes tapetud vähemalt 7703 inimest.

Hukkunute hulgas on üle 3500 lapse.

See on suurim Gaza sõjaohvrite arv alates 2005. aastast, mil Iisrael territooriumilt ühepoolselt taandus.

Erdogan: Iisrael on okupeerija

Türgi president Tayyip Erdogan ütles Palestiinat toetaval meeleavaldusel Istanbulis, et Iisrael on okupeerija ning kordas oma seisukohta, et Hamas ei ole tema hinnangul terroriorganisatsioon.

"Ma kordan, et Hamas ei ole terroristlik organisatsioon. Iisraelile see ei meeldinud. Iisrael on okupeerija, Erdogan ütleb seda selgelt, sest Türgi ei võlgne teile midagi," lausus Erdogan.

Iisrael teatas peale Erdogani sõnavõttu, et kutsub tagasi oma diplomaatilise personali Türgist.

"Võttes arvesse Türgist tulnud ränka sõnavõttu, andsin korralduse sealsed diplomaatilised esindajad tagasi tuua ja Iisraeli-Türgi suhted ümber hinnata," ütles välisminister Eli Cohen sotsiaalmeedias.

Iisrael andis öösel õhulööke Gazale

"Meie üksused tegutsevad Gazas nii, nagu nad tegid seda eile," ütles kaitseväe kõneisik major Nir Dinar AFP-le.

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja kontradmiral Daniel Hagari ütles reede õhtul televisioonis edastatud uudisteminutitel, et maaväed laiendavad reede õhtul oma operatsioone.

Sõjaväe avalduse järgi said tabamuse "terroritunnelid, maa-alused võitlusruumid ja maa-alune lisataristu".

"Lisaks tapeti mitu Hamasi terroristi," seisis avalduses.

Korrespondendid Gaza sektoris ja Lõuna-Iisraelis ütlesid, et suurtüki- ja õhurünnakud jätkusid ka laupäeva hommikul, ehkki väiksema intensiivsusega kui öösel.

Iisraeli sõjavägi teatas eraldi avalduses, et ühes rünnakus tapeti Hamasi õhusõja juht Asem Abu Rakaba, kellel oli suur roll 7. oktoobri rünnakutes Iisraelile.

Iisraeli sõjaväe andmetel vastutas Abu Rakaba Hamasi droonide, paraplaanide, õhuseire ja õhutõrje eest.

"Ta juhtis terroriste, kes sisenesid paraplaanidega Iisraeli ja vastutas droonirünnakute eest IDF-i (Iisraeli kaitseväe) kontrollpostidele," öeldi avalduses.

Iisrael teatas, et laiendab Gaza maismaaoperatsioone veelgi

Kontradmiral Daniel Hagari ütles laupäeva hommikul, et Iisrael laiendab veelgi maismaaoperatsioone Gazas, jalaväge ja soomusmasinaid toetatakse massiivsete rünnakutega õhust ja merelt.

"Väed on endiselt kohal ja me jätkame sõda," ütles kontradmiral Daniel Hagari.

Eelmistel päevadel on maavägi teinud piiratud öiseid sissetunge ja seejärel Iisraeli territooriumile naasnud.

Laupäeva hommikul avaldas sõjavägi videod Gaza kõrbealal aeglaselt liikuvatest soomukikolonnidest, mis on esimene kinnitus maavägede sissetungist. 

Reede õhtul ütles Hagari, et maaväed laiendavad tegevust Gazas ja tegutsevad väga jõuliselt, et saavutada sõja eesmärgid. 

Gaza on muust maailmast ära lõigatud

Ägenenud pommirünnakutega löödi rivist välja ka sideühendused ja 2,4 miljoni elanikuga piirkonnal katkes ühendus välismaailmaga.

Juba paari nädala eest elektrita jäänud palestiinlased on nüüd piiramisrõngas Gazas ka muus mõttes maailmast eraldatud. Otsakorral on joogivesi ja toit.

Katsed Gaza elanikega telefonitsi ühendust saada lõppesid laupäeva hommikul edutult.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht Tedros Adhanom Ghebreyesus teatas, et WHO ei saa sidekatkestuse tõttu ühendust oma töötajate ja tervishoiuasutustega Gazas.

"Samuti muudab elektrikatkestus võimatuks kiirabil vigastatuteni jõuda," ütles Tedros. "Patsientide evakueerimine ega turvalise peavarju leidmine pole sellistes tingimustes võimalik," ütles ta.

Gazas võimul olev Palestiina äärmusrühmitus Hamas ütles laupäeval, et selle võitlejad Gazas on valmis Iisraeli rünnakutele täie jõuga vastu astuma, pärast seda, kui Iisrael tugevdas õhu- ja maapealseid rünnakuid, vahendab Reuters.

Reede hilisõhtul teatas Hamas, et peab Iisraeli üksustega Gaza sektori kahes piirkonnas lahinguid.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et Iisrael peab lõpetama hulluse ja Gaza rünnakud, vahendab AFP.

Erdogan kutsus sotsiaalmeedias inimesi Istanbuli Atatürki lennujaama Palestiinat toetavale meeleavaldusele.

Pantvangide pered pärivad valitsuselt aru Gaza pommitamise kohta

Iisraeli pantvangide perekonnad nõudsid laupäeval valitsuselt selgitust äärmusrühmituse Hamas vangidena Gazasse viidud omaste saatuse kohta relvajõudude ägenenud pommirünnakute all.

Hamas viis 7. oktoobril Iisraeli rünnates piiriäärsetest asulatest Gaza sektorisse üle 220 inimese.

Arvatavalt pantvangi võetud 229 inimest esindav organisatsioon nõudis laupäeval viivitamatult kohtumist Iisraeli ministritega.

Pantvangide ja kadunud perede foorum ütles avalduses, et lähedastele teeb viha "absoluutne ebakindlus (Gazas) hoitavate pantvangide saatuse osas, kes on samuti tugevate pommirünnakute all".

"Mitte keegi sõjakabinetist ei ole vaevunud perekondadega kohtuma ja seletama ühte asja: kas maaoperatsioon seab ohtu 229 pantvangi heaolu Gazas," ütles organisatsioon.

"Perekonnad on oma lähedaste pärast mures ja ootavad selgitust. Iga minut tundub igavikuna."

Iisrael pommitas ööl vastu laupäeva Gaza sektorit lennukitelt ja suurtükkidest ning teatas, et tabamuse sai 150 maa-alust sihtmärki.

Hamasi sõjaline tiib Ezzedine al-Qassami brigaadid ütles neljapäeval, et 7. oktoobrist alates on Iisraeli pommirünnakutes surma saanud ligi 50 pantvangi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming

Allikas: BNS, The Guardian, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: