Norra valitsus võib sattuda kriisi EL-i energiaturu reeglite tõttu

Norra gaasirajatis Rogalandi maakonnas
Norra gaasirajatis Rogalandi maakonnas Autor/allikas: SCANPIX/AP/NTB/COLRNELIUS POPPE

Agraarne Norra Keskerakond ähvardab lahkuda valitsusest, kui nende vasaktsentristlik koalitsioonipartner Tööerakond nõustub Euroopa Liidu uute energiaturu reeglite ülevõtmisega Norra seadustesse.

Tööerakonna juhitud nafta- ja energiaministeerium töötab uue EL-i energiaturu paketi ülevõtmise eelnõu kallal. Keskerakond on aga eelnõu ülevõtmise vastu. Erakonna hinnangul vähendab see Norra riigi kontrolli oma loodusressursside üle, kirjutab Politico.

Norra pole EL-i liikmesriik, küll aga võtab see Euroopa Majanduspiirkonna lepinguga liitunud riigina üle EL-i regulatsioone. Seni on Norra ainult üks kord keeldunud EL-i regulatsiooni üle võtmast, ning seegi otsus oli muudetud pärast seda, kui riigis vahetus valitsus.

EL-i uue energiapaketi ülevõtmise vastased peavad seda järjekordseks verstapostiks Norra energiasuveräänsuse minetamise teekonnal, mis algas nende sõnul 2018. aastal EL-i varasema energiapaketi ülevõtmisega.

Norra elanike seas on levinud arvamus, et eelmise aasta kõrged elektrihinnad olid tingitud Norra elektrituru sidemetest ülejäänud Euroopaga ning EL-i reeglite mõjust.

Norra Ülemkohus otsustab lähiajal 2018. aasta energiapaketi ülevõtmise põhiseaduspärasuse üle. Otsus puudutab EL-i energiaregulaatori ACER-i järelevalve põhiseaduspärasust Norra üle.

Kui Tööerakonna juhitud nafta- ja energiaministeerium peaks minema edasi paketi ülevõtmisega ning Keskerakonna juht Trygve Slagsvold Vedum peab kinni oma lubadusest lahkuda valitsusest, siis võib praegune valitsus kukkuda.

Tööerakond sai viimastel parlamendivalimistel ainult 48 kohta 169-st, mistõttu oleks ametis oleval Norra peaministril Jonas Gahr Størel raske võimule jääda Keskerakonna valitsusest lahkumise korral.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: