Esimesed välismaalased pääsesid Gazast Egiptusesse

{{1698813900000 | amCalendar}}
Esimesed välismaalased pääsesid Gazast Egiptusesse
Esimesed välismaalased pääsesid Gazast Egiptusesse Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STAFF

USA välisminister Antony Blinken alustab reedel uut reisi Lähis-Idas, kuna Iisraeli sõda Hamasi vastu kogub hoogu. Esimene rühm välismaalasi said kolmapäeval loa lahkuda sõjast räsitud Gaza sektorist ja ületasid Rafah piiripunkti Egiptusesse.

Olulised sündmused 1. novembril:

- Gazast õnnestus üle piiri pääseda kuuel soomlasel;

- Iisraeli kaitseminister: Hamas peab surema või tingimusteta alistuma;

- Ametnik: Gazast on viidud Egiptusesse 76 haavatud palestiinlast;

- Meediaühendus: Hamasi-Iisraeli sõjas on hukkunud 34 ajakirjanikku;

- Iraan ja Türgi soovivad piirkondlikku kohtumist sõja leviku vastu;

- Esimesed välismaalased pääsesid Gazast Egiptusesse;

- Blinken alustab Iisraelist uut ringreisi Lähis-Idas;

- Borrell kritiseeris juudiasunike rünnakuid Läänekaldal;

- Sõjavägi: Gazas hukkus teisipäeval 9 Iisraeli sõdurit;

- USA saadab Lähis-Ida piirkonda veel 300 sõdurit.

Gazast õnnestus üle piiri pääseda kuuel soomlasel

Soome välisminister Elina Valtonen ütles kolmapäeval rahvusringhäälingule Yle, et Gazast õnnestus üle piiri Egiptusesse pääseda kuuel soomlasel.

Iisraeli pommitatud Gazast evakueeriti kolmapäeval esimesed inimesed pärast seda, kui äärmusorganisatsioon Hamas ründas 7. oktoobril Iisraeli.

Soome konsulaadi juht Jussi Tanner ütles uudisteagentuurile STT, et välisministeeriumi andmetel on Gazas veel 12 soomlast, kelle seas väikesed lapsed.

Tanneri sõnul võib Gazas muidugi olla veel mõningaid soomlasi, kes välisministeeriumile teada pole.

Iisraeli kaitseminister: Hamas peab surema või tingimusteta alistuma

Palestiina äärmusrühmitus Hamas peab surema või tingimusteta alistuma sõjas Iisraeliga, ütles kolmapäeval Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant.

"Kolmandat varianti ei ole," rõhutas Gallant televisioonis edastatud kõnes, pöördudes Gaza sektoris võimul oleva Hamasi poole.

Esimesed välismaalased pääsesid Gazast Egiptusesse

Esimene rühm välismaalasi said kolmapäeval loa lahkuda sõjast räsitud Gaza sektorist ja ületasid Rafah piiripunkti Egiptusesse.

AP andmetel lubati Gazast Egiptusesse lahkuda 110 väliskodanikul. Palestiina piiriameti teatel saab plaani järgi üle 400 väliskodaniku Egiptusesse lahkuda.

Egiptus teatas varem, et lisaks tuuakse Gazast ravi saama üle 80 vigastada saanud palestiinlase.

Ametnik: Gazast on viidud Egiptusesse 76 haavatud palestiinlast

Gaza sektorist on viidud Egiptusesse 76 haavatud palestiinlast, teatas kolmapäeval üks Egiptuse ametnik Rafah piiripunktis.

Ametnik ütles AFP-le, et kella 16.30-ks olid kiirabid toimetanud Egiptusesse 76 haavatut. Lisaks toimetati kuue bussiga Egiptusesse 335 välismaalast või topeltkodakondsusega palestiinlast.

Egiptuse võimud teatasid varem, et nad lubavad kolmapäeval riiki 90 haavatud palestiinlast ning umbes 545 välismaalast ja topeltkodakondsusega palestiinlast.

Gazas on alates teisipäevast hukkunud vähemalt 15 Iisraeli sõdurit

Gaza sektoris on alates teisipäevast saanud vaenutegevuses surma vähemalt 15 Iisraeli sõjaväelast, teatas kaitseväe kõneisik kolmapäeval AFP-le.

Iisraeli sõdurid on pidanud palestiina äärmusrühmituse Hamas võitlejatega Gazas lahinguid alates reedest.

Meediaühendus: Hamasi-Iisraeli sõjas on hukkunud 34 ajakirjanikku

Iisraeli ja Hamasi sõjas on surma saanud 34 ajakirjanikku, teatas kolmapäeval ühendus Piirideta Ajakirjanikud (RSF), süüdistades mõlemat poolt võimalikes sõjakuritegudes.

Valitsusväline meediaorganisatsioon nõuab, et Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) uuriks tapmisi.

"Ajakirjanike vastu suunatud rahvusvaheliste kuritegude ulatus, tõsidus ja korduv iseloom, eriti Gazas, nõuab ICC prokuratuuri uurimist," ütles RSF-i peadirektor Christophe Deloire.

Ühendus esitas ICC peaprokurörile hagi seoses kaheksa Palestiina ajakirjaniku hukkumisega Iisraeli pommirünnakutes Gaza tsiviilpiirkondadele ja Iisraeli ajakirjaniku surmaga Hamasi 7. okroobri rünnakus Lõuna-Iisraelile.

Hagis osutatakse ka rohkem kui 50 Gaza meediaväljaande ruumide sihilikule täielikule või osalisele hävitamisele sõja jooksul. 

See on alates 2018. aastast RSF-i kolmas hagi seoses väidetavate sõjakuritegudega Palestiina ajakirjanike vastu Gazas.

Iisrael väidab, et teeb kõik tsiviilsurmade vältimiseks, ja süüdistab Hamasi, kes elurajoonides tegutsedes ise elanikud ohtu seab.

Iraan ja Türgi soovivad piirkondlikku kohtumist sõja leviku vastu

Türgi ja Iraan tegid kolmapäeval üleskutse korraldada võimalikult kiiresti piirkondlik kohtumine, et hoida ära Iisraeli-Hamasi sõja laienemine.

"Me ei taha, et Gaza inimtragöödia muutuks piirkonna riike puudutavaks sõjaks," ütles Türgi välsminister Hakan Fidan koos Iraani kolleegi Hossein Amir-Abdollahianiga ajakirjanikele esinedes.

Viimane soovitas korraldada kohtumise võimalikult ruttu.

Blinken alustab Iisraelist uut ringreisi Lähis-Idas

USA välisminister Antony Blinken alustab reedel uut reisi Lähis-Idas, kuna Iisraeli sõda Hamasi vastu kogub hoogu.

"Minister Blinken sõidab reedel Iisraeli kohtuma Iisraeli valitsuse liikmetega ja teeb seejärel piirkonnas muid peatusi," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller teisipäeval ajakirjanikele.

President Joe Biden on palunud kongressil Iisraeli ja Ukraina jaoks täiendavat rahastust.

Blinken viibis teisipäeval USA kongressis, et kaitsta rahastustaotlust, kuid senati istungit katkestasid korduvalt palestiinameelsed meeleavaldajad, kellest mõned hüüdsid enne ruumist eemaldamist: "Relvarahu kohe", "Palestiinlased pole loomad" ja "Häbi teile kõigile".

Blinken arutas ka seda, mis võib juhtuda pärast praegust konflikti, öeldes, et Palestiina omavalitsus peaks võtma Hamasilt, mis on valitsenud enklaavi alates 2007. aastast, uuesti üle kontrolli Gaza sektori üle.

Esimesed kiirabiautod Gaza haavatutega jõudsid Egiptusesse

Esimesed kiirabiautod Gaza sõjas haavata saanud palestiinlastega sisenesid kolmapäeval Rafah' piiripunkti kaudu Egiptusesse, ütles sealne ametnik.

Egiptuse luurega koostööd tegevad telekanalid näitasid kaadreid Rafah' termialist Egiptuse poolele sõitvatest kiirabiautodes, millega toodi ametnike sõnul umbes 90 raskes seisundis ja haavatud palestiinlast.

Sõjavägi: Gazas hukkus teisipäeval 9 Iisraeli sõdurit

Gaza sektoris toimuva operatsiooni käigus hukkus teisipäeval üheksa Iisraeli sõdurit ning kokku on neid alates 7. oktoobrist surma saanud 326, teatas Iisraeli armee.

Lisaks sai kaks sõdurit teisipäeval Palestiina territooriumil toimunud lahingutes raskelt haavata, kinnitas armee.

Iisraeli armee teatas kolmapäeval, et on alates käimasoleva sõja algusest Hamasiga rünnanud Gaza sektoris enam kui 11 000 sõjalist sihtmärki.

Iisraeli sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GIL COHEN-MAGEN

Borrell kritiseeris juudiasunike rünnakuid Läänekaldal

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell kordas teisipäeval üleskutseid Iisraeli ja Hamasi konflikti peatamiseks ning mõistis hukka Iisraeli asunike rünnakud palestiinlaste vastu okupeeritud Läänekaldal.

Pärast mitmeid vestlusi kõrgete araabia ametnikega ütles Borrelli büroo, et ta on "väljendanud suurt muret Iisraeli asunike rünnakute pärast palestiinlaste vastu ja need kindlalt hukka mõistnud".

Brüssel on varem nõudnud konflikti mõlema poole tsiviilelanike kaitsmist, Hamasi pantvangide ilma tingimusteta vabastamist ja "humanitaarpause" Gazasse abi lubamiseks.

EL-i välisasjade pressiesindaja Peter Stano ütles, et olukord Jordani Läänekaldal "võib väljuda kontrolli alt" ja hoiatas "konflikti ohtliku eskaleerumise ohu eest".

USA saadab Lähis-Ida piirkonda veel 300 sõdurit

Pentagon teatas teisipäeval, et USA saadab oma kodumaal asuvatest baasidest Lähis-Itta veel 300 sõdurit. Piirkonnas juba tegutsevad kümned tuhanded USA sõdurid. USA sõjaväelased nõustavad ka Iisraeli sõjaväge. 

USA on saatnud Iisraelile laskemoona ja hoiatanud teisi riike konflikti eskaleerimise eest. Regioonis tegutseb ka USA lennukikandja USS Gerald R. Ford. Piirkonda jõuab lähiajal ka teine USA lennukikandja USS Dwight D. Eisenhower 

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: BNS/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: