ÜRO raport: Iraan hukkas selle aasta seitsme kuuga 419 inimest

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei
Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Iranian Supreme Leader S Office

Iraan viib surmanuhtlusi täide murettekitava hooga, selle aasta esimese seitsme kuuga hukati vähemalt 419 inimest, ütles ÜRO peasekretär António Guterres värskes raportis Peaassambleele. Tegemist on 30-protsendise kasvuga võrreldes 2022. aasta sama perioodiga.

Guterres ütles raportis inimõigusolukorrast Iraanis, et seitse meest hukati seoses üleriigiliste protestidega, mis puhkesid 2022. aasta septembris 22-aastase Mahsa Amini surma tõttu kombluspolitsei vahi all.

Politsei oli võtnud kurditari kinni islamivabariigi naiste riietumisreeglite väidetava rikkumise eest.

239 inimest ehk rohkem kui pooled surmamõistetutest hukati uimastitega seotud õigusrikkumiste eest. See on 98-protsendine kasv võrreldes aastatagusega.

Guterres avaldas sügavat muret läbipaistva ja sõltumatu uurimise puudumise pärast väidetavate inimõigusrikkumiste asjus, seda eriti viimaste üleriigiliste meeleavalduste kontekstis.

ÜRO inimõigusagentuuri andmetel võeti Iraanis 2022. aasta 17. septembrist 2023. aasta 8. veebruarini meeleavaldustes osalemise eest kinni hinnanguliselt 20 000 inimest.

Guterres kutsus Iraani koheselt lõpetama hukkamised, loobuma surmanuhtlusest ning vabastama kõik meelevaldselt kinni võetud inimesed, nende seas naised, inimõigusaktivistid, advokaadid ja ajakirjanikud, kes kasutasid oma sõna-, väljendus- ja kogunemisvabadust.

Ta kutsus ka Iraani valitsust tagama inimestele õiguse rahumeelselt koguneda ning et protestide käigus rakendatavad julgeolekumeetmed oleksid kooskõlas rahvusvaheliste inimõigusnormide ja reeglitega.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: