Hiinlased said võimaluse kritiseerida ridade vahelt Xi Jinpingi

Li Keqiangi matused
Li Keqiangi matused Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TINGSHU WANG

Neljapäeval toimusid Li Keqiangi matused ning endisele Hiina peaministrile saabusid austust avaldama ka kommunistliku partei tähtsad liikmed. Matused andsid aga hiinlastele ka võimaluse kritiseerida ridade vahelt Hiina kompartei peasekretäri Xi Jinpingi.

Li Keqiang, kelles kunagi nähti Hiina tulevast juhti, oli peaminister kompartei peasekretäri Xi Jinpingi kahe esimese viieaastase ametiaja jooksul.

2013. aastal peaministriks saades tegi Li Keqiang katseid Hiina majandusprobleeme lahendada, kuid tema tegevust pärssis endise rivaali Xi võim. Hiina meedia teatas hiljuti, et Li Keqiang suri südamerabandusse.

Paljud hiinlased leiavad, et Li Keqiang oli uuendusmeelne riigijuht. Hiina sotsiaalmeedia oli täis postitusi, mis ülistasid Li Keqiangi kui reformijat. Sellest võib välja lugeda kriitikat kompartei juhi Xi Jinpingi aadressil, hindas The Times.  

Xi-l on Hiina juhina rohkem võimu kui tema hiljutistel eelkäijatel. Kompartei suurendab järjepidevalt Xi isikukultust. Xi isikukultust võrreldakse nüüd diktaator Mao Zedongi omaga.

Ka Xi Jinping saabus Li Keqiangi matustele. Ta kummardas kolm korda kirstu ees, mis oli kaetud kompartei lipuga. Xi Jinping avaldas veel kaastunnet  Li Keqiangi lähedastele. 

Hiina kompartei kõrgemate juhtide surm on varem riigis kaasa toonud rahutusi. 1989. aastal suri liberaalseks peetav parteijuht Hu Yaobang. Samal aastal toimusid Pekingis suured protestid. 

1989. aastal 4. juunil tulistasid Hiina väed Tiananmeni väljakule kogunenud demokraatiameelseid meeleavaldajaid. Hiina pole tapetute arvu avalikustanud, tunnistajate sõnul ulatus see tuhandeteni.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: