Põhitoiduained ja energia kallinesid EL-is märksa kiiremini, kui kasvasid palgad

Eurostati andmete järgi kallinesid enamiku eurooplaste laual olevad toiduained ja energia märksa kiiremini kui tõusid palgad.
Nii tõusid Euroopa Liidus alates 2021. aasta jaanuarist 2023. aasta septembrini või hind 27 protsenti, muna hind 37 protsenti ja kartuli hind 53 protsenti. Sama ajaga tõusis oliiviõli hind tervelt 75 protsenti.
"Nende numbrite taga on miljonid inimesed, kes ei suuda osta toitu endale ja oma perele, kuigi nad töötavad pikki tunde rasketel töökohtadel," ütles Euroopa Ametiühingute Konföderatsiooni (ETUC) peasekretär Esther Lynch.
Kuigi töötuse määr püsib Euroopa Liidus tervikuna madal, tõusid nominaalsed palgad ainult 11 protsenti viimase kolme aasta jooksul EL-is ja ainult 10 protsenti euroalal, mis on oluliselt väiksem tõus kui enamiku toiduainete hindade puhul, vahendab Euobserver.
Lisaks toiduainetele tõusid 2023. aasta esimesel poolaastal energiahinnad 22 liikmesriigis. Suurim tõus tabas Leedu ja Rumeenia elanikke, kus elektrihinnad tõusid vastavalt 88 ja 77 protsenti.
Kasvanud ettevõtete kasumid moodustasid pea poole Euroopa Liidu inflatsioonist viimase kahe aasta jooksul, selgub Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juunis avaldatud uurimusest. Ettevõtted on keskmiselt tõstnud müügihindu rohkem, kui on kasvanud nende sisendhinnad.
"Tõendid näitavad, et suurettevõtted saavad kasu hinnatõusust. Kasumi tõus põllumajandussektoris jääb alla ainult energiasektorile," ütles Lynch.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Euobserver