Saksa kohus otsustas võlareeglite küsimuses valitsuse kahjuks

Berliinis asuv Brandenburgi värav
Berliinis asuv Brandenburgi värav Autor/allikas: SCANPIX/EPA/FILIP SINGER

Saksa valitsuse võimalikku võlareeglite rikkumist vaaginud kohus langetas otsuse valitsuse kahjuks, mis võib teha lõpu edasistele kõrvalekalletele võlapiirangust ja suurendada pingeid koalitsioonis.

Föderaalne konstitutsioonikohus tühistas otsuse suunata koroonapandeemia mõjude leevendamise programmist 60 miljardit eurot laenuraha ümber kliimamuutusega võitlemiseks mõeldud fondi.

Saksamaa põhiseaduses on sätestatud reegel, mille järgi tuleb riigieelarve koostamisel püüelda eelarvetasakaalu poole. Maksimaalselt on lubatud vastu võtta 0,35 protsendini sisemajanduse koguproduktist ulatuva puudujäägiga eelarve.

See reegel peatati pandeemia tõttu 2020. aastal. Võimud tuginesid siis põhiseaduses olevale sättele, mis lubab teha erakorralistel juhtudel erandeid. Kuna pandeemiast tingitud erand saab järgmisel aastal läbi, siis otsustas valitsus suunata 60 miljardit eurot kasutama laenuvahendeid 212 miljardi eurosse kliima- ja energiainvesteeringute fondi.

Opositsioon leidis, et valitsus rikkus nii reegleid, kuna laenu võis kasutada ainult pandeemiast tingitud mõjude leevendamiseks. Opositsioon esitas kaebuse ja kohus tegigi otsuse valitsuse kahjuks. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: