Bulgaaria kavatseb sõlmida 1,3 miljardi dollari väärtuses relvaostulepingu USA-ga

USA jalaväe lahingumasin Stryker õppustel Poolas 2017. aastal.
USA jalaväe lahingumasin Stryker õppustel Poolas 2017. aastal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/INTS KALNINS

Bulgaaria kavatseb osta USA-lt jalaväe lahingumasinaid 1,3 miljardi dollari eest, lisaks on USA ettevõte Lockheed Martin selge favoriit 250 miljoni dollari väärtuses 3D radarite soetamise hankes.

Otsus osta 193 USA päritolu jalaväe lahingumasinat Stryker sündis Bulgaaria parlamendis eelmisel nädalal. Ettepaneku poolt hääletasid euroopameelsed valitsusparteid GERB ja PP-DB ning Türgi vähemuse erakond DPS. Opositsiooniline parempopulistlik erakond Vazrazhdane oli vastu, samuti hääletasid vastu venemeelsuses süüdistatud vasakpopulistlik erakond BSP ja populistlik ITN.

Leping võimaldab varustada Bulgaaria sõjaväel ühte mehhaniseeritud brigaadi, mis on üks riigi NATO-le antud lubadustest. Kokkuleppe sõlmimine on viibinud üle kümne aasta venemeelsete erakondade vastuseisu tõttu.

Plaanide järgi ehitatakse Bulgaarias ka kohalik hooldus- ja remondikeskus ostetavatele jalaväe lahingumasinatele. Osa masinate tootmisest toimub samuti Bulgaarias kohapeal.

Tarned peavad algama 2025. aasta kolmandas kvartalis ning kogu tellimus peab jõudma Bulgaariasse 2028. aastal.

Teisipäeval selgus samuti, et Bulgaaria korraldab hanke 3D radarite ostmiseks õhuväele aasta lõpuks.

Augustis esitasid esmase registreerimistaotluse hankele viis ettevõtet: USA Lockheed Martin, Itaalia Leonardo, Iisraeli Elta, Hispaania Indra ja Prantsuse Thales. Siiski arvatakse, et võitjaks osutub Lockheed Martin, sest Bulgaaria on juba soetanud USA tootjalt 70 hävituslennukit F-16.

Hanke võitja saab umbes 250 miljoni dollarini ulatuva lepingu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: