Otse kell 11.15: põhiseaduskomisjon erakondade sundlõpetamisest

Riigikogu põhiseaduskomisjon peab täna avaliku istungi, et arutada erakondade sundlõpetamise regulatsiooni ja selle täiendamise vajadust. Kell 11.15 algavat istungit näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Avalikule istungile on kutsutud õiguskantsleri asetäitja-nõunik, kantselei direktor Olari Koppel, Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) esimees Liisa Oviir, justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse nõunik Mariko Jõeorg-Jurtšenko, eraõiguse talituse juhataja Vaike Murumets ning karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Einar Hillep.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Hendrik Johannes Terrase (Eesti 200) sõnul võimaldab kehtiv seadus lõpetada vaid sellise erakonna tegevuse, mille eesmärgid või tegevus on suunatud Eesti põhiseadusliku korra vägivaldsele muutmisele. Sel juhul otsustab erakonna tegevuse lõpetamise valitsuse taotluse alusel riigikohtu üldkogu.

Komisjon tahab avalikul istungil koos justiitsministeeriumi, ERJK ja õiguskantsleri kantselei esindajatega arutada, kas seadusesse tuleks lisada ka võimalus lõpetada erakonna tegevus juhul, kui erakond on saanud kriminaalkorras karistada. "Kui seda peetakse vajalikuks, peame arutama, milliste kuritegude toimepanemine võiks sundlõpetamise kaasa tuua," ütles Terras.

Põhiseaduskomisjoni avalik arutelu on ajendatud 1212 allkirja kogunud ja veebruaris riigikogule edastatud kollektiivsest pöördumisest "Korruptsioonikuritegude eest peab erakonda karistama sundlõpetamisega".

Pöördumise algatajad leidsid, et erakondadele korruptsioonikuritegude eest kohaldatavad karistused ei täida oma eesmärki ning vaja oleks kehtestada rikkumiste korral erakonna sundlõpetamiseks selged õiguslikud alused ja menetluskord. Põhiseaduskomisjon arutas pöördumist nii aprillis kui ka septembris ning otsustas korraldada avaliku istungi, leides, et teema vajab laiemat arutelu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: