Berliin võib tühistada hävitajate müügikeelu Saudi Araabiale
Ajaleht Financial Times kirjutab, et Saksamaa võimuliit võib tühistada hävitajate müügikeelu Saudi Araabiale, kuna Iisraeli ja Hamasi konflikt muutis Lähis-Ida geopoliitilist olukorda.
Saksa võimuliit arutab taas, kas tühistada keeld müüa Saudi Araabiale mitme miljardi euro eest Eurofighter Typhoon hävitajaid. Berliin kehtestas keelu 2018. aastal. Siis tapeti ajakirjanik Jamal Khashoggi, vahendas Financial Times.
Mitmefunktsiooniline hävitaja Eurofighter Typhoon on kahemootoriline hävituslennuk, mille ehitasid ühisprojektina Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia. Iga riik võib vetostada selle hävitaja ekspordi kolmandatesse riikidesse.
Lennuki mitmefunktsioonilisus seisneb selles, et seda saab kasutada hävitajana õhuruumi kaitseks, ründelennukina maapealsete ja merel olevate objektide hävitamiseks, aga ka mitmesuguste luureülesannete täitmiseks.
Hiljuti alustas terroriorganisatsioon Hamas rünnakut Iisraeli vastu. Saudi Araabia roll regiooni turvalisuse tagamisel kasvab. Asjaga kursis olevate inimeste sõnul võib seetõttu Berliin tühistada hävitajate müügikeelu Saudi Araabiale.
Otsust veel tehtud pole, rohelised keelu tühistamist ei toeta. Otsuse peab heaks kiitma seitsmeliikmeline Saksamaa föderaalne julgeolekunõukogu. Rohelistel on seal organis kaks kohta.
Saksamaa valitsus on ka varem arutanud relvaekspordiembargo tühistamist. Siiski veel juulis teatas Scholz, et riik ei toeta hävitajate müümist Saudi Araabiale. Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ja Scholz aga toetavad nüüd Saudi Araabia suunalise poliitika muutmist. Ka liberaalne Vaba Demokraatlik Partei (FDP) toetab praeguste reeglite läbivaatamist.
Saksamaa kaitse- ja majandusministeeriumi pressiesindajad ütlesid, et tegemist on salajase otsustamise protsessiga.
"Kui otsus tehakse, informeeritakse sellest kiiresti parlamenti," ütles valitsuse pressiesindaja Steffen Hebestreit.
Saksamaa on ka liitlasriikide surve all. Suurbritannia tahab müüa Saudi Araabiale 48 Typhooni hävitajat. Plaanitavat tehingut arutasid suvel ka Briti peaminister Rishi Sunak ja kantsler Olaf Scholz.
Ka NATO liikmesriik Türgi tahab osta Typhooni hävitajaid, kuid Saksamaa pole selleks luba andnud. Euroopa ja Riyadhi relvatehing võib seega pingestada ka lääne ja Ankara suhteid.
Toimetaja: Karl Kivil