X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisrael ja Hamas sõlmisid leppe osa pantvangide vabastamiseks

{{1700623620000 | amCalendar}}
Pantvangide vabastamist ja relvarahu nõudev plakat pantvangide sugulaste korraldatud meelavaldusel Tel Avivis.
Pantvangide vabastamist ja relvarahu nõudev plakat pantvangide sugulaste korraldatud meelavaldusel Tel Avivis. Autor/allikas: SCANPIX/AP/ARIEL SCHALIT

Iisraeli valitsus kiitis heaks leppe osa pantvangide vabastamiseks. Kokkuleppe detailid: Hamas vabastab 50 pantvangi, Iisrael 150 palestiinlastest kinnipeetavat, vaherahu kestab vähemalt neli päeva. Von der Leyen andis korralduse saata Gazale vaherahu ajal rohkem abi. Iisrael vandus vaherahu järel sõja jätkamist Hamasi vastu. Hamas tervitas humanitaarvaherahu Gaza sektoris.

Oluline 22. novembril kell 15.58:

- Iisraeli valitsus kiitis heaks leppe osa pantvangide vabastamiseks;

- Kokkuleppe detailid;

- Katar: vaherahu algus tehakse teatavaks järgmise 24 tunni jooksul;

- Biden: lepe Gaza pantvangide vabastamiseks teeb siirast heameelt;

- Von der Leyen andis korralduse saata Gazale vaherahu ajal rohkem abi;

- Iisrael vandus relvarahu järel sõja jätkamist Hamasi vastu;

- Hamas tervitas humanitaarvaherahu Gaza sektoris.

Iisraeli valitsus kiitis heaks leppe osa pantvangide vabastamiseks

Iisraeli parempoolne valitsus kiitis ööl vastu kolmapäeva heaks leppe, millega Palestiina islamistlik äärmusrühmitus Hamas vabastab Gazas kinni hoitavatest pantvangidest 50 inimest, kelle eest saadakse vastu juudiriigi vanglates palestiinlastest naiste ja alaealiste kinnipeetavate vabanemine ja ajutine relvarahu, selgub peaministri büroost uudisteagentuurile AFP saadetud ametlikust avaldusest.

"Valitsus kiitis heaks leppe esimese faasi üldjooned, mille kohaselt vabastatakse vähemalt 50 röövitud inimest – naised ja lapsed – järgneva nelja päeva jooksul, mille kestel on sõdimises paus," seisis avalduses.

Kokkuleppe detailid

Hamas peaks vabastama 50 enda käes olevat pantvangi nelja päeva jooksul, samal ajal vabastab Iisrael 150 eri kuritegudes süüdi mõistetud palestiinlast enda vanglatest.

Hamas vabastab ainult tsiviilisikutest naisi ja lapsi. Esimesel päeval vabadusele pääsevate inimeste seas oleks ka kolm USA kodanikku, vahendab Financial Times.

Iisrael vabastab enda vanglatest samuti ainult naistest ja alaealistest kinnipeetavaid.

Pantvangide ja kinnipeetavate vabastamine peab toimuma järkjärgult nelja päeva jooksul. Selle käigus kehtiks Gazas vaherahu.

Katari ametnike vahendusel saavutatud kokkulepe näeb ette, et Hamas võib vabastada veel pantvange kümne kaupa järgnevatel päevadel, iga kümne vabastatud pantvangi eest saab Hamas vaherahu veel ühe päeva võrra pikendamist. Kokku on Hamasi käes üle 240 iisraellasest ja kolmandate riikide kodanikest pantvangi.

Eeldatakse, et vaherahu ajal saadetakse Gazasse ka senisest rohkem humanitaarabi.

Praegu pole veel selge, mis kuupäevast alates vaherahu ja pantvangide vabastamine algab.

Katar: vaherahu algus tehakse teatavaks järgmise 24 tunni jooksul

Iisrael ja Hamas jõudsid kokkuleppele nelja päeva pikkuses humanitaarpausis vastutasuks 50 pantvangi vabastamise eest Gazas, teatas Katari välisministeerium kolmapäeval.

"Pausi algusaeg tehakse teatavaks järgmise 24 tunni jooksul ja see kestab neli päeva võimalusega seda pikendada," teatas ministeerium.

"Lepe sisaldab 50 praegu Gaza sektoris kinni hoitava tsiviilisikust nais- ja lapspantvangi vabastamist vastutasuks teatud arvu Iisraeli vanglates kinni peetavate palestiina naiste ja laste vabastamisel, vabastatavate arv suureneb leppe rakendamise hilisemates etappides," märkis ministeerium avalduses.

Katar on pidanud nädalate viisi intensiivseid suletud uste taga läbirääkimisi umbes 240 pantvangi vabastamiseks, ajutise relvarahu sõlmimiseks ja humanitaarabi lubamiseks Gazasse.

Äärmusrühmituse Hamas võitlejad tungisid 7. oktoobril Iisraeli ja tapsid seal 1200 inimest. Samuti rööviti umbes 240 inimest, enamik neist vanurid ja lapsed.

Vastuseks alustas Iisrael pealetungi eesmärgiga Hamas hävitada. Gaza sektorit valitseva Hamasi valitsuse sõnul on sõjategevus toonud kaasa enam kui 14 100 inimese, nende seas ligi 6000 lapse ja 4000 naise hukkumise.

Biden: lepe Gaza pantvangide vabastamiseks teeb siirast heameelt

USA president Joe Biden ütles teisipäeval, et Hamasi 7. oktoobri rünnakus võetud pantvangide vabastamine valmistab talle siirast heameelt.

"Mul on erakordselt hea meel, et kui see lepe täielikult ellu viiakse, saab osa neist vapratest hingedest tagasi oma pere juurde," ütles Biden Valge Maja avaldatud teates.

Von der Leyen andis korralduse saata Gazale vaherahu ajal rohkem abi

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles kolmapäeval, et andis komisjonile korralduse kiirendada humanitaarabi saatmist Gaza sektorisse, kus anti teada nelja päeva pikkusest humanitaarvaherahust Iisraeli ja Hamasi vahel.

"Euroopa Komisjon annab kõik endast oleneva, et kasutada seda pausi humanitaarabi tulvaks Gazas," ütles ta avalduses ja lisas, et tervitab pantvangi- ja vaherahulepet.

Iisrael vandus vaherahu järel sõja jätkamist Hamasi vastu

Iisrael vandus ööl vastu kolmapäeva, et jätkab sõda Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vastu pärast seda, kui ümber saab vaherahu aeg Gaza sektoris, selgub peaministri büroost uudisteagentuurile AFP saadetud ametlikust avaldusest.

"Iisraeli valitsus, Iisraeli armee ja julgeolekujõud jätkavad sõda, et tuua tagasi kõik röövitud, hävitada Hamas ja tagada, et Gazast ei tuleks enam mingisugust ohtu Iisraeli riigile," seisis avalduses.

Hamas tervitas humanitaarvaherahu Gaza sektoris

Palestiina islamistlik äärmusrühmitus Hamas tervitas kolmapäeva varahommikul Iisraeli valitsuse heakskiidetud humanitaarvaherahu kokkulepet, mille alusel peaks lähiajal vabanema osa Gaza sektoris kinni hoitavatest pantvangidest vastutasuks kümnete juudiriigi vanglates viibivate palestiinlaste vastu.

"Selle leppe klauslid moodustati vastavalt vastupanu ja selle otsustajate visioonile, mis püüdleb meie rahva teenimisele ja nende kindlameelsuse suurendamisele agressiooni palge ees," seisis Hamasi avalduses.

ÜRO tervitas kolmapäeval Iisraeli ja Hamasi kokkulepet

ÜRO peasekretär António Guterres "tervitab kokkulepet, milleni Iisrael ja Hamas jõudsid Katari vahendusel, keda toetasid Egiptus ja USA", ütles Guterrese pressiesindaja.

"See on tähtis samm õiges suunas, aga teha tuleb veel palju enam," lisas pressiesindaja.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/Financial Times/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: