X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti on seitsme korras eelarvega riigi hulgas Euroopa Liidus

Riigieelarve seaduse eelnõu seletuskiri 2024
Riigieelarve seaduse eelnõu seletuskiri 2024 Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Euroopa Komisjoni teisipäeval avaldatud ülevaate kohaselt on Eesti järgmise aasta eelarve sarnaselt veel kuue riigiga vastavuses Euroopa Liidu reeglitega. Ülejäänud liikmesriikide eelarved kas ületavad lubatud puudujäägi piiri või on sellele väga lähedal.

"Komisjon on arvamusel, et Küprose, Eesti, Kreeka, Hispaania, Iirimaa, Sloveenia ja Leedu eelarvekavade eelnõud on nõukogu soovitustega kooskõlas," seisab komisjoni pressiteates.

Sama hinnangu kohaselt ei pruugi Belgia, Soome, Prantsusmaa ja Horvaatia eelarvekavade eelnõud ning Austria, Saksamaa, Itaalia, Luksemburgi, Läti, Malta, Hollandi, Portugali ja Slovakkia eelarvekavade eelnõud ei ole kindlasti nõukogu soovitustega kooskõlas.

Nõukogu soovitustega kooskõla tähendab esmajärjekorras, et riigi eelarve defitsiit peab jääma allapoole kolme protsenti selle sisemajanduse koguproduktist.

Komisjon andis oma hinnangu 2024. aasta majanduspoliitika koordineerimistsükli (nn Euroopa poolaasta) raames, milles EL-i üldiste majanduslike prioriteetide seadmise kõrval esitatakse ka liikmesriikidele järgmiseks aastaks poliitikasuunised. Hinnang tugineb sügisesele majandusprognoosile.

Kui riigid, mille eelarve ei vasta nõuetele, ei astu samme olukorra parandamiseks, võib Euroopa Komisjon alustada ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust, mis potentsiaalselt võiks tähendada ka riigile rahalise karistuse määramist.

Kommentaatorid juhtisid tähelepanu kurioosumile, kus kümmekond aasta tagasi raskustes olnud Kreeka või Hispaania vastavad nüüd eelarve aspektist kõigile nõuetele, samas neid sel ajal toetama pidanud kasinuspoliitika riigid nagu Saksamaa ja Holland on nüüd aga ise reeglitega pahuksis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: