X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Taiwani Hiina-sõbralik opositsioon ei suutnud ühises presidendikandidaadis kokku leppida

Taiwani valitseva erakonna DPP presidendikandidaadi Lai Ching-te välireklaam Taipei linnas.
Taiwani valitseva erakonna DPP presidendikandidaadi Lai Ching-te välireklaam Taipei linnas. Autor/allikas: SCANPIX/PICTURE ALLIANCE/WIKTOR DABKOWSKI

Kaks peamist Taiwani opositsioonipoliitikut esitasid reedel mõlemad valimiskomisjonile presidendiks kandideerimiseks vajalikud dokumendid. Opositsiooni võimetus ühises kandidaadis kokku leppida parandab valitseva iseseisvusmeelse erakonna väljavaateid jaanuaris peetavatel presidendivalimistel.

Reede on viimane Taiwani järgmiseks presidendiks kandideerimiseks vajalike dokumentide esitamise kuupäev. Kui veel eelmisel nädalal lootis kaks suurimat opositsioonijõudu Kuomintang (KMT) ja Taiwani Rahvapartei (TPP) ühist kandidaati esitada, siis luhtus see lootus reede hommikul, kui mõlemad erakonnad esitasid valimiskomisjonile ametlikult oma kandidaadid.

Seega osalevad valimistel nii endisest Taiwani politseijuhist KMT kandidaat Hou Yu-ih kui Taipei ekslinnapeast TPP juht Ko Wen-je.

Tegemist on hea uudisega valitsevale Demokraatlikule Progressiivsele Parteile, mille kandidaat on praegune asepresident Lai Ching-te.

Arvamusküsitluste kohaselt saab Lai loota 30 kuni 35 protsendi valijate toetusele, samas kui Hou toetus jääb 24 kuni 28 protsendi kanti. Ko kandidatuuri toetab 17 kuni 23 protsenti valijatest.

Kui Hou ja Ko oleks kokku leppinud ühises kandideerimises, kus üks taandaks ennast teise kasuks ja saaks vastutasuks võidu korral asepresidendi koha, siis oleks küsitluste järgi järelejäänud kandidaadi toetus Lai omast oluliselt kõrgem.

Hetkel pole veel selge, kas Apple'i nutitelefone valmistava elektroonikaettevõtte Foxconni rajaja Terry Gou otsustab kandideerida või mitte. Ta kuulutas välja oma valimiskampaania juba augustis, kuid pole veel kandideerimiseks vajalikke dokumente esitanud.

Hiina võimud ei soovi Lai võitu, sest nad peavad teda separatistiks. Peking katkestas igasugu ametliku suhtluse Taiwaniga 2016. aastal pärast DPP valimisvõitu. Lai on varem esinenud Taiwani iseseisvuse väljakuulutamist toetavate kommentaaridega, kuid valimiskampaania ajal lubas, et ta ei hakka Taiwani praegust staatust muutma.

Analüütiku hinnangul peitub Foxconni Hiina haru viimaste kuude õiguslike probleemide juur Pekingi katses survestada ettevõtte rajajat kandideerimisest loobuma. Kuigi Gou lubas, et ei lase ennast survestada, seni pole ta ametlikult kandidaadina ennast registreerinud. Gou toetus kõigub viie ja kuue protsendi valijate juures ning enamike tema valijate teiseks eelistuseks on teised opositsioonikandidaadid.

Taiwani presidendivalimised toimuvad 13. jaanuaril 2024.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times/Nikkei Aasia

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: