X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kreeka peamine opositsioonipartei Syriza on sattunud sügavasse kriisi

Syriza juht Stefanos Kasselakis (paremal) maksutõusude vastasel meeleavaldusel Ateenas.
Syriza juht Stefanos Kasselakis (paremal) maksutõusude vastasel meeleavaldusel Ateenas. Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/NICOLAS KOUTSOKOSTAS

Kreeka peamine opositsioonipartei Syriza kaotas viimase kahe nädalaga peaaegu neljandiku oma parlamendisaadikutest, üle poole eurosaadikutest ning langes arvamusküsitlustes kolmandale kohale.

Kreeka peamise opositsioonipartei Syriza olukord on halvenenud veelgi, kui neljapäeval lahkus sellest veel üheksa vasaktiiba kuuluvat fraktsiooniliiget lisaks eelmisel nädalal kahele välja astunud saadikule. Kui valimistel sai erakond 47 parlamendikohta 300-kohalises Kreeka parlamendis, siis praeguseks jäi fraktsiooni ainult 36 liiget.

Lisaks jääb Syriza liikmeteks ainult kaks Euroopa Parlamendi saadikut. Erakond sai 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistel kuus kohta.

Lahkumised on tingutud rahulolematusest erakonna uue juhi Stefanos Kasselakise tsentristliku suunaga. Kasselakis tahab muuta erakonda mõõdukamaks, et laiendada potentsiaalsete valijate ringi.

See plaan aga ärritas kommunistlike juurtega erakonna vasaktiiba kuuluvaid liikmeid. Üks lahkujaid on septembris aset leidnud juhivalimistel Kasselakisele alla jäänud riigi endine tööminister Effie Achtsioglou. Kasselakisele heidetakse muuhulgas ette ka poliitilist kogenematust, kaua USA-s elamist ja alles hiljuti Kreekasse naasmist ning USA pangas Goldman Sachs töötamist.

Syriza valitses Kreekat 2015. kuni 2019. aastani, kui Kreeka peaministri ametit pidas toonane Syriza juht Alexis Tsipras. Paljud erakonnast lahkunud saadikud on olnud kriitilised Tsiprase enda suhtes, sest tema näitas oma valitsemisperioodi lõpus varasemast rohkem leplikkust läbirääkimistel rahvusvahelise kreeditoride ja Euroopa Komisjoniga.

Kasselakise valimine pidi tagama erakonna toetuse tõusu pärast valusat valimiskaotust juunikuistel parlamendivalimistel, kui Syriza sai alla 18 protsendi häältest, samas kui valitsev paremtsentristlik erakond Uus Demokraatia kogus üle 40 protsendi valijate toetust.

Viimastes arvamusküsitlustes kukkus aga Syriza 12 kuni 14 protsendi tasemele, jäädes alla seni pikalt madala toetusega maadelnud sotsialistlikule erakonnale PASOK ning lähenedes kommunistidele, keda toetab 10 protsenti valijatest.

"On raske vastata esimesele lõhenemisele erakonna ajaloos, mis toimus väljaspool erakondlikku protsessi, ilma poliitilise arutelu ja sisuliste erimeelsusteta," kommenteeris erakond liikmete lahkumist pressiteates.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: