Juba teine Prantsuse valitsuse minister astus viimase kuu jooksul kohtu ette
Prantsuse tööminister Olivier Dussopt on juba teine Prantsuse valitsuse minister, kes astus selle kuu jooksul kohtu ette. Skandaalidele vaatamata ei kiirusta Prantsuse president Emmanuel Macron ministreid ametist vabastama.
Prantsuse tööminister Olivier Dussopt astus esmaspäeval kohtu ette seoses süüdistustega onupojapoliitikas, mis pärinevad ajast, kui ta oli väikese Kagu-Prantsuse linna Annonay linnapea.
Süüdistuste kohaselt eelistas Dussopt oma volitusi ületades linnapeana ettevõtte Sauri pakkumist ühisveevärgi lepingu sõlmimisel 2009. aastal, vahendab Financial Times.
Laiem avalikkus sai teada politsei uurimisest ministri suhtes 2017. aastal tänu väljaande Mediapart paljastustele. Mediaparti andmetel sai Dussopt ettevõttelt kaks kunstnik Gérard Garouste'i maali. Hiljem otsustasid prokurörid, et maalide väärtus polnud piisav altkäemaksu süüdistuse esitamiseks, küll aga sai esitada süüdistuse ametiseisundi kuritarvitamises.
2017. aastal esimest korda ministriametisse pääsenud Dussopt on seni mänginud olulist rolli Macroni administratsioonis. Näiteks töötas ta 2020. kuni 2022. aastani eelarveministrina, seejärel sai ta tööministriks. Samuti vastutas Dussopt valijate seas ebapopulaarse pensionireformi eest.
Varem novembris läks kohtu ette justiitsminister Éric Dupond-Moretti, keda samuti süüdistatakse ametiseisundi kuritarvitamises.
Kui vähemalt üks ministritest või mõlemad saavad süüdi mõistetud, tuleb Macronil teha ümberkorraldusi valitsuskabinetis.
Kui Macron sai Prantsuse presidendiks 2017. aastal, lubas ta läbipaistvamat valitsemist, kuid nüüd otsustas ta ministrite vallandamisega oodata kuni süüdimõistvad otsused on tehtud.
Tegemist pole esimese skandaaliga Macroni administratsioonis. Eelmisel aastal alustasid Prantsuse õiguskaitseorganid uurimist Macroni peanõuniku Alexis Kohleri suhtes, kahtlustades teda oma sugulaste juhitud Šveitsi-Itaalia laevandusettevõtte Mediterranean Shipping Company eelistamises. Kohler ei tunnistanud end süüdi.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Financial Times