X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti koondab kahe nädalaga teabe väljasaadetavate Vene kodanike kohta

Riia.
Riia. Autor/allikas: ERR

Läti kodakondsus- ja rändeamet plaanib kahe nädala jooksul koondada teabe Venemaa kodanike kohta, kes on esitanud Lätis elamise loa saamiseks vajalikud dokumendid ja kes ei ole seda teinud ning peavad seetõttu riigist lahkuma, teatas amet.

Rändeseadus näeb ette, et Vene kodanikele väljastatud alalised elamisload kaotavad kehtivuse alates 2023. aasta septembrist. Lätis elamise jätkamiseks tuli taotleda Euroopa Liidu alalise elaniku staatust ning selle saamiseks esitada ametile riigikeele miinimumtasemel oskuse ning rahaliste vahendite olemasolu kohta tõend.

Viimasel hetkel enne normi jõustumist otsustasid poliitikud  rändeseadust muuta ja anda Lätis elavaile Venemaa kodanikele veel kaks aastat aega, mille jooksul nad saaksid sooritada läti keele eksami. Neist muudatustest hoolimata peavad Lätis elavad Venemaa kodanikud alates septembrist hankima vähemalt tähtajalise elamisloa.

Kodakondsus- ja rändeamet  märkis, et Vene kodanikel, kes ei esitanud kuni septembrini dokumente EL-i alalise elaniku staatuse saamiseks ega riigikeele oskuse korduskontrolli avaldusi, on täna veel võimalus esitada dokumendid elamisloa saamiseks. Kui Vene kodanikud ei esita ametile riigis viibimise seaduslikuks jätkamiseks dokumente, tuleb neil Lätist lahkuda.

Rändeseaduse muudatused näevad ette, et Vene kodanikud, kes riigikeeleeksamit mõjuvatel põhjustel ei soorita, saavad taotleda elamisluba kuni kaheks aastaks.

Samuti näevad muudatused ette, et neil Venemaa kodanikel, kes kukkusid riigikeele eksamil läbi või kelle alaline elamisluba lõppes selle aasta 2. septembril, sest nad ei sooritanud läti keele eksamit, on õigus taotleda Lätis elamise luba, kohustudes valdama riigikeelt ja sooritama edukalt eksami selle kehtivusaja jooksul.

Isik saab taotleda elamisluba Lätis kuni kaheks aastaks, kui ta taotles eelnevalt riigikeele eksamit, kuid ei sooritanud seda ja taotles korduseksamit või ei sooritanud seda mõjuvatel põhjustel.

Taotlus Läti elamisloa saamiseks tuleb esitada hiljemalt 30. märtsini 2024.

Lisaks näevad muudatused ette, et uue elamisloa taotluse saab esitada isik, kes on edukalt sooritanud riigikeeleeksami, kuid kel ei õnnestunud pikaajalise eemalviibimise või rahanappuse tõttu saada EL-i alalise elaniku staatust.

Septembri alguseks ei olnud kodakondsus- ja rändeametile vastavaid dokumente esitanud 3541 Venemaa kodanikku ning seetõttu peavad nad  30. novembriks Lätist lahkuma.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: