X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA esindajatekoda jättis George Santose saadikukohast ilma

Nüüdseks endine USA esindajatekoja liige George Santos.
Nüüdseks endine USA esindajatekoja liige George Santos. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/PETER FOLEY

USA Kongressi esindajatekoja valdav enamus hääletas vabariiklasest New Yorgi saadiku George Santose ametist tagandamise poolt. Santos on olnud ametis vähem kui aasta aega ning jõudis sattuda mitmesse skandaali.

Saadikuvolituste äravõtmiseks on vaja kahe kolmandiku kohal viibivate saadikute toetust. Hääletusest osalenud 427 saadikust 311 hääletas Santoselt saadikukoha äravõtmise poolt, 114 saadikut oli vastu ja kaks jäi erapooletuks.

Tegemist oli juba kolmanda katsega Santos esindajatekojast välja heita. Kui kahel esimesel hääletusel toetas suurem osa vabariiklastest Santose jätkamist, siis nüüd hääletas umbes pool vabariiklaste fraktsioonist tema ametist tagandamise poolt.

Põhjuseks on vahepeal avaldatud Kongressi aruanne, milles kirjeldatakse mitmeid Santose seadusrikkumisi ja kõlbmatuid tegevusi. Näiteks kulutas ta oma valimiskampaania raha botuliintoksiini süstidele ehk botoksile, veebikeskkonnale Onlyfans, kõrgmoe riietusele ja muudele isikliku otstarbega kulutustele. Oktoobris sai Santos mitu süüdistust kelmuses, sest ta kasutas kulutuste tegemiseks ka oma annetajate krediitkaarte.

Santost saatsid skandaalid juba pärast ametisse astumist selle aasta jaanuaris, kui selgus, et ta võltsis suuremat osa enda biograafiast. Nii kirjeldas Santos ennast valijatele kui üliedukat investorit, valetas enda haridustee ning väljamõeldud spordikarjääri kohta.

Saadiku ametist tagandamise poolt hääletas lisaks pea kõikidele demokraatidele üle 100 vabariiklase. Nüüd on vabariiklaste enamus esindajatekojas ühe saadiku võrra väiksem ning nad saavad kaotada hääletustel ainult kolme saadiku häält.

Lähikuudel peaksid aset leidma järelvalimised Santose valimisringkonnas talle asenduse leidmiseks. Santose ametist tagandamise poolt olid tema osariigi vabariiklased, kelle arvates rikkus ta nende mainet. Samas teistest osariikidest konservatiivsed vabariiklased hääletasid tagandamise vastu ning kritiseerisid otsust.

Tegemist on alles kuuenda korraga, kui esindajatekoda tagandab ametist mõne oma liikmetest. Kolm esimest juhtumit leidis aset Ameerika Kodusõja ajal, kui esindajatekoda lõpetas separatistliku lõunaosariikide konföderatsiooni armees võidelnud saadikute volitused. Veel kahel korral heideti saadiku esindajatekojast välja altkäemaksu võtmises süüdi mõistmise järel.

Santos on esimene saadik, kelle ametist tagandamiseks ei oodanud esindjatekoda süüdimõistvat kohtuotsust.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BBC/Politico/Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: