X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venezuela piiri lähedal jäi kadunuks Guyana armee helikopter

{{1701922620000 | amCalendar}}
Venezuela juht Nicolás Maduro
Venezuela juht Nicolás Maduro Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Miguel Gutierrez

Venezuela piiri lähedal jäi kolmapäeval kadunuks Guyana armee helikopter seitsme inimesega pardal, teatasid Guyana võimud. Pingelist olukorda arutab reedel kinnisel istungil ÜRO Julgeolekunõukogu.

Guyana armee staabiülem Omar Khan ütles pressikonverentsil, et side kopteriga katkes vahetult pärast õhkutõusmist ja ilmastikuolud piirkonnas olid juhtunu ajal halvad.

Khani sõnul pole tal informatsiooni, mis viitaks, et Venezuela oleks juhtunus kuidagi osaline.

Venezuela ja Guyana vahel kasvavad pinged, kolmapäeval vestlesid telefoni teel kahe riigi välisministrid.

Brasiilia armee teatas varem, et suurendab kohalolekut piiril Guyana ja Venezuelaga, kelle vahel on kerkinud pinged vaidlusaluse naftarikka piirkonna pärast.

"Armee on piirialasid riigi territooriumi rikkumatuse tagamiseks pidevalt jälginud. Selle valguses saadeti täiendavad jõud Pacaraima ja Boa Vista linnadesse," seisis armee avalduses.

Ühtlasi väljendas muret olukorra üle Brasiilia president Lula da Silva.

"Kui on üks asi, mida me siin, Lõuna-Ameerikas ei taha, siis on see sõda," ütles Brasiilia riigipea piirkondliku ühenduse Mercosur kohtumisel Rio de Janeiros.

USA hoiatas kolmapäeval vägivalla ja konflikti eest Venezuela ja Guyana vahelises vaidluses vaidlusaluse naftarikka piirkonna pärast.

"USA jälgib tähelepanelikult pingeid Venezuela ja Guyana vahel vaidlusaluse piiriala pärast ning soovib, et riigid väldiksid konflikte," teatas Valge Maja.

Hiljem teatas USA saatkond Guyanas ühisõppuse korraldamisest vabariigi kaitsejõududega.

"Koostöös Guyana kaitseväega korraldab USA Lõuna väejuhatus 7. detsembril Guyanas lennuoperatsioone," teatas Ühendriikide saatkond Guyanas avalduses, märkides, et toimuv on osa "rutiinsest tegevusest" edendamaks julgeolekupartnerlust kahe riigi vahel.

Pinged Venezuela ja Guyana vahel suurenesid teisipäeval, kui Nicolás Maduro pakkus välja eelnõu vaidlusalusesse naftarikkasse piirkonda Venezuela osariigi rajamiseks ja käskis riiklikul naftafirmal anda välja litsentse nafta puurimiseks maa-alal, mis on suurem näiteks Kreekast.

Maduro tegi valitsusistungil ettepaneku saata rahvusassambleesse eelnõu Guyana Essequibo osariigi loomiseks piirkonnas, mis on kuulunud üle saja aasta Guyanale.

Maduro andis ka korralduse hakata kohe välja andma nafta-, gaasi- ja kaevanduslube.

Vastusena Venezuela sammudele palus Guyana välisminister Hugh Todd ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujal "kutsuda kiiresti kokku kohtumine" probleemi arutamiseks.

Seetõttu peab ÜRO Julgeolekunõukogu reedel kinnise istungi Venezuela ja Guyana pingete teemal.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/STT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: