X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus lõpetab universaalteenuse tuleva aasta mais

Elekter.
Elekter. Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Valitsus kiitis heaks elektrituruseaduse muudatuse, mis näeb ette universaalteenuse lõpetamise tuleva aasta maist ja õigusliku regulatsiooni loomise reservvõimsuse mehhanismi kasutuselevõtuks.

Lisaks arvatakse seaduse muutmisega strateegilise gaasivaru varumakse hulka ka LNG haalamiskai ja taristuga seotud halduskulud.

Valitsus teatas, et universaalteenuse eesmärk oli kaitsta tarbijaid kõrgete elektrihindade eest, tänaseks on börsihinnad aga universaalteenusest madalamad ja käesoleva aasta jooksul pole börsihind ühelgi kuul keskmisena ületanud universaalteenuse hinda.

Algselt plaanis riik universaalteenust pakkuda veel kaks aastat.

Kliendid saavad ka edaspidi tarbida fikseeritud hinnaga elektrit sõlmides selleks meelepärase lepingu, praegu on ka fikseeritud paketid tunduvalt odavamad kui universaalteenus.

Enim kasutajaid oli universaalteenusel tänavu jaanuaris, mil teenusel oli üle 310 000 kodutarbija, sealhulgas nii universaalteenuse tarbijad kui ka üldteenuse tarbijad universaalteenuse hinnaga.

Oktoobri seisuga on kodutarbijate arv on universaalteenusel 72 000. Üle 87 000 kodutarbija kasutab üldteenust universaalteenuse hinnaga. 

Seadusemuudatusega luuakse ka EL-i määrusega kooskõlas regulatsioon reservvõimsuse mehhanismi kasutusele võtmiseks.

"Elektrisüsteemi varustuskindluse tagamiseks tuleb luua strateegiline reserv, mis olemuslikult tähendab tagavarajaama – võimsust, mis igapäevaselt turul ei osale, kuid käivitatakse olukorras, kus elektrienergia nõudlus on suurem pakkumisest. Strateegilist reservi on võimalik rakendada siis, kui süsteemihaldur näeb, et Eestis tekib elektrienergia puudujääk," ütles kliimaminister Kristen Michal.

Reservi loomiseks tuleb esmalt saada Euroopa Komisjonilt riigiabi luba, mille järel saab Elering hakata ette valmistama vähempakkumist, selle tingimused vaatab üle konkurentsiamet. Vähempakkumise võitja peab pakkuma teatud koguse tootmisvõimsust kindlal ajaperioodil, mil süsteemihalduri hinnangul sellist võimsust on vaja kasutada.

Seaduse muutmisega arvestatakse strateegilise gaasivaru varumakse hulka edaspidi ka Pakrineemes asuva haalamiskai ja taristu haldamiskulud. Praegu koosneb strateegilise gaasivaru varumakse ainult Lätis hoitava strateegilise gaasivaru 1 teravatt-tunni hoidmise kuludest.

Varumakse suurenemisega kasvab nii gaasi kodutarbijate kui ka äritarbijate kulu. Mõlema tarbijagrupi lõplikust gaasiarvest moodustaks edaspidi varumakse osakaal alla ühe protsendi. Haalamiskaiga seotud täpsemad kulud 2024. aastaks selguvad aasta lõpus.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: