X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Rootsi annab 17 sõjaväebaasi USA vägede kasutusse

Rootsis toodetud Archeri suurtükisüsteem
Rootsis toodetud Archeri suurtükisüsteem Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHAN NILSSON/TT

Washington ja Stockholm kirjutasid teisipäeval alla kaitsekoostöö lepingule (defence cooperation agreement – DCA) ning USA saab lepingu raames juurdepääsu 17 sõjaväebaasile, mis asuvad Rootsi territooriumil.

Lepingu allkirjastasid USA kaitseminister Lloyd Austin ja tema Rootsi kolleeg Pal Jonson. Soome plaanib sarnase lepingu USA-ga sõlmida 18. detsembril. Norraga sõlmis USA sellise lepingu juba 2021. aastal. 

Norra avas siis USA-le neli sõjalist rajatist. Soomega seotava lepingu üksikasjad pole veel selged. 

Rootsi annab USA-le juurdepääsu rajatistele, mis paiknevad üle riigi. Need baasid asuvad Põhja-Rootsis, aga ka Gotlandi saarel. 

Gotlandi asukoht on strateegiliselt väga oluline, selle kaotamine vaenlasele teeks raskeks ka maavägede ja tehnika juurdetoomise Läänemere lõunakaldale Euroopast ja USA-st.

Kaitseminister Jonson ütles, et leping ei tähenda automaatselt kohe seda, et USA hakkab kõiki 17 rajatist kohe kasutama. Rootsi riigikaitse ülikooli dotsent Jacob Westberg ütles, et teda siiski üllatas see, et Stockholm andis nii palju rajatisi USA käsutusse. Norras saab USA kasutada ainult kolme lennubaasi ja üht mereväebaasi, vahendas Helsingin Sanomat. 

Rootsi territoorium ulatub Arktikast Läänemereni. Venemaa eest on Rootsi suhteliselt hästi kaitstud, samas asub riik lähedal riikidele, mis võivad tulevikus vaja juurde abivägesid. "Seega on loogiline, et Rootsist saab sõjalise logistika sõlmpunkt," rääkis Westberg. 

Lepingu peab heaks kiitma ka Rootsi parlament. Jonsoni sõnul võiks leping jõustuda järgmise aasta sügisel.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: HS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: