X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EL-i rahandusministrid ei suutnud kokku leppida uutes eelarvereeglites

Prantsuse rahandusminsiter Bruno Le Maire (vasakul) ja Saksamaa rahandusminister Christian Lindner (paremal).
Prantsuse rahandusminsiter Bruno Le Maire (vasakul) ja Saksamaa rahandusminister Christian Lindner (paremal). Autor/allikas: SCANPIX/DPA/KAY NIETFELD

Euroopa Liidu rahandusministrite koosolek lõppes öösel vastu reedet ilma, et ministrid oleksid suutnud kokku leppida alates järgmisest aastast rakendamiseks mõeldud eelarvereeglites. Siiski loodavad ministrid jõuda kokkuleppele detsembri lõpuks.

Suurimad erimeelsused on Prantsusmaa ja Saksamaa valitsuste positsioonides, kuigi üks kohtumisel osalenud diplomaat ütles Politicole, et igaüks kohal viibinud 27 ministrist esitas erinevaid nõudmisi.

EL-i eelarvereegleid pole jõustatud alates 2020. aastast. Alguses oli reeglite kehtimise peatamise põhjuseks koroonapandeemia, seejärel Venemaa 2022. aasta täiemahuline sissetung Ukrainasse ja sellega seonduv energiakandjate hinnatõus.

Kuna reeglite mittejõustamise erand lõpeb selle aasta lõpus, peaksid liikmesriigid hakkama reegleid alates järgmisest aastast uuesti järgima.

Ministrid on nõus, et hakkavad uuesti kehtima piirangud, mille järgi liikmesriigi riigieelarve nominaalne puudujääk ei tohi ületada kolme protsenti sisemajanduse koguproduktist ning liikmesriigi võlakoormus ei tohi olla suurem kui 60 protsenti SKP-st. Kui mõni riik ei täida neid reegleid, siis riigi suhtes algatatakse ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlus (EDP).

Just selle menetluse reeglite osas ei suutnud rahandusministrid kokku leppida. Kui Prantsusmaa ja Itaalia soovivad erandeid, mis lubaks ka menetluse ajal investeerida valitsuse jaoks prioriteetsetesse valdkondadesse, siis Saksamaa pole sellise erandi tegemisega nõus.

Euroopa Liidu eesistujariik Hispaania pakkus välja, et menetlusse sattunud riigid peaksid vähendama oma eelarvepuudujääki vähemalt 1,5 protsendi võrra SKP-st ja võlakoormust ühe protsendi võrra SKP-st iga aasta.

Ometi ei rahuldanud see kompromissettepanek kõiki osapooli.

Siiski on rahandusministrid optimistlikud, et lähinädalatel õnnestub uuendatud eelarvereeglites kokku leppida.

"Täna oleme teinud põhimõttelise progressi Euroopa eelarvereeglite reformimiseks, eriti tänu Hispaania eesistumisele," ütles Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire.

Uued arutelud hakkavad käima just Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Saksamaa vahelisest uuest kompromissettepanekust lähtuvalt. Politicoga suhelnud allika sõnul lubaks ettepanek lõdvemaid reegleid ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse alla sattunud riikidele, kuid seda ainult 2025. kuni 2027. aastani. Hiljem peaksid reeglid minema rangemaks.

Prantsusmaad ja Itaaliat huvitavad ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse üksikasjad, sest järgmisel aastal algatab Euroopa Komisjon tõenäoliselt vastava menetluse nende vastu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: