USA ja Palestiina Omavalitsus arutavad koos Gaza tulevikku

USA ametnikud ja Läänekallast valitsev Palestiina Omavalitsus on pidanud viimastel nädalatel läbirääkimisi Gaza tuleviku üle. Kui USA soovib, et juhtimine Gaza üle läheks Palestiina Omavalitsuse kätte, siis Iisrael pole sellega nõus.
USA ametnike ettepanekute kohaselt juhiks Palestiina Omavalitsus nii Läänekallast kui Gazat pärast Iisraeli ja Hamasi sõja lõppu. Samuti on USA ametnikud mõlgutanud ideed saata Gazasse rahvusvahelisi rahuvalvajad pärast sõjategevuse lõppu, kirjutab Financial Times.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu pole ettepanekutega nõus. Tema sõnul saab ainult Iisraeli kaitsevägi tagada Iisraeli turvalisust. Ühtlasi ei toeta ta Palestiina Omavalitsusele mingi rolli andmist sõjajärgses Gazas.
Omavalitsuse peaminister Mohammad Shtayyeh ütles intervjuus Bloombergile, et tema eelistatud lahendus oleks Palestiina Omavalitsuse kontrolli alla olevad Läänekallas, Gaza ja Ida-Jeruusalemm, mis liiguks iseseisva Palestiina riigi moodustamise suunas. Ühtlasi lisas ta, et kuna Iisrael ei suuda tema hinnangul lõplikult Hamasi hävitada, oleks mõistlik kaasata Hamasi Palestiina alade juhtimisse Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PLO) väikepartnerina.
PLO suurim fraktsioon Fatah juhib Palestiina Omavalistuse kaudu Läänekallast. Hamas tõrjus Fatahi ja Palestiina Omavalistuse ametnikke Gazast 2007. aastal.
"Kui [Hamas] on nõus kokkuleppele jõudma ning nõustub PLO poliitilise platvormiga, siis oleks ruumi läbirääkimisteks. Palestiinlased ei peaks olema killustatud," ütles Shtayyeh.
Ta lisas, et Gaza vajab pärast sõja lõppu palju abi humanitaarsete vajaduste katmiseks ja rekonstrueerimiseks.
Iisraeli valitsus peab Hamasi hävitamist üheks Gaza maapealse operatsiooni eesmärgiks. Iisraeli kaitsevägi alustas operatsiooni Gazas pärast Hamasi verist 7. oktoobri terrorirünnakut, milles tapeti üle 1200 inimese ning võeti pantvangi 240 isikut. Valdav enamus ohvritest olid tsiviilisikud.
Hamasi ametnike väitel sai peamiselt õhurünnakutes ja suurtükitules väljendunud Iisraeli vasturünnakutes surma üle 17 000 inimese. ÜRO ametnik Martin Griffiths hoiatas neljapäeval, et Iisraeli sõjalise operatsiooni tõttu pole tsiviilisikutel enam Lõuna-Gazas turvaline viibida, mis raskendab humanitaarabi saatmist enklaavi.
USA välisminister Antony Blinken kutsus neljapäeval järjekordselt Iisraeli tsiviilisikute surmi vältima.
"Praegu esineb lünk soovi vahel kaitsta tsiviilisikuid ning tegelike tulemuste vahel, mida me näeme kohapeal," ütles Blinken.
ÜRO Julgeolekunõukogu kavatseb hääletada öösel vastu laupäeva resolutsiooni üle, mis kutsuks üles korraldama viivitamatult humanitaarset vaherahu.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Financial Times