X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Gruusias korraldati EL-i otsuse ootuses Euroopa-meelne rongkäik

Rongkäik Thbilisis.
Rongkäik Thbilisis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Irakli Gedenidze

Gruusia vabaühendused korraldasid laupäeval pealinnas Thbilisis Euroopa Liidu meelse rongkäigu, samas kui blokk peaks tuleval nädalal otsustama riigile kandidaadi staatuse andmise üle.

EL-i liidrid arutavad Gruusiale kandidaatriigi staatuse andmist ja liitumiskõneluste alustamist Ukraina ning Moldovaga 14.-15. detsembril peetaval Euroopa Ülemkogul.

Meeleavaldusel Thbilisi Euroopa väljakul osales ka president Salome Zurabišvili. Demonstrandid tõid välja 33 meetrit ja 22 meetrit laia Euroopa Liidu lipu, korraldajate sõnul olevat see maailma suurim omataoline.

President ütles, et on kandidaatriigi staatuse saamise osas kindel, kuid avaldas siiski ka muret Ungari peaministri Viktor Orbáni seisukoha pärast.

Orbán on ähvardanud Ukrainat puudutavad otsused vetostada, mis võib omakorda mõjutada ka Gruusia šansse kandidaadiks saamisel.

"Oleks äärmiselt murettekitav, kui Orbán sunniks, Venemaa mõjul tegutsedes, Euroopa Liitu mitte tegema otsuseid, mis juhivad ühise euroopaliku tuleviku poole, Ukraina, Gruusia ja Moldova jagatud vabaduse poole Euroopas," ütles Zurabišvili.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel kohtus Orbániga tüli lahendamiseks 27. novembril, samas kui Prantsuse president Emmanuel Macron võõrustas teda neljapäeval Pariisis.

Gruusia taotles Euroopa Liiduga ühinemist koos Ukraina ja Moldovaga pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale veebruaris 2022.

EL-i liidrid on Kiievile ja Chișinăule kandidaadi staatuse andnud, kuid Thbilisilt nõuti õigus- ja valimisreforme, ajakirjandusvabaduse suurendamist ja oligarhide võimu piiramist.

Novembris soovitas Euroopa Komisjon EL-i liidritel Thbilisi ametlikult kandidaadiks kuulutada, tingimusel, et Gruusia valitsus astub samme reformide suunas.

Arvamusküsitluste kohaselt toetab EL-i ja NATO-ga ühinemist üle 80 protsendi Gruusia elanikest, samuti on see seatud eesmärgiks riigi põhiseaduses.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: