X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Guterres: ÜRO Julgeolekunõukogu on Gaza küsimuses halvatud

{{1702181880000 | amCalendar}}
Antonio Guterres.
Antonio Guterres. Autor/allikas: EPA/JUSTIN LANE/Scanpix

ÜRO peasekretär Antonio Guterres väljendas pühapäeval kahetsust, et julgeolekunõukogu ei suutnud nõuda Gazas viivitamatut relvarahu, sest erimeelsused on nõukogu töö halvanud.

Oluline pühapäeval, 10. detsembril kell 21.50:

- WHO kutsus andma Gazale viivitamatult humanitaarabi

- UNRWA: Iisrael püüab ajada palestiinlased Gazast Egiptusesse

- Guterres: ÜRO Julgeolekunõukogu on Gaza küsimuses halvatud

- Iisraeli väed tungivad Gaza lõunaossa

- Prantsuse fregatt tulistas Punasel merel alla kaks lähenenud drooni

WHO kutsus andma Gazale viivitamatult humanitaarabi

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhatus võttis pühapäeval vastu resolutsiooni, millega võidelda üha halveneva tervisliku olukorraga sõjategevusest räsitud ja piiramise all olevas Gaza sektoris.

Pärast seda, kui ÜRO Julgeolekunõukogu keeldus oma resolutsiooni tagasilükkamisega nõudmast viivitamatu relvarahu kehtestamist Iisraeli ja Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vahel, võttis 34 WHO juhatuses olevat riiki vastu konsensusliku otsuse kiita heaks resolutsioon, mis kutsub üles tagama kohe ja püsivalt takistamatu ligipääsu humanitaarabile Gaza sektorisse.

UNRWA: Iisrael püüab ajada palestiinlased Gazast Egiptusesse

ÜRO Palestiina pagulaste abiorganisatsiooni (UNRWA) juht süüdistab Iisraeli Gaza sektori palestiinlaste üle piiri Egiptusesse ajamises.

Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas 7. oktoobri rünnakust alguse saanud sõja kahe kuuga on ümber asuma sunnitud enamik Gaza elanikkonnast, kuid kitsalt rannaribalt palestiinlased üldjuhul välja ei pääse.

UNRWA juht Philippe Lazzarini juhtis laupäeval ajalehes Los Angeles Times tähelepanu üha teravnevale humanitaarkriisile Gazas ja sõjategevuse eest põgenevate inimeste üha tihedamale koondumisele Egiptuse piiri äärde esmalt sektori põhja- ja seejärel lõunaosas.

"ÜRO ja mitu liikmesriiki, sealhulgas USA on kindlalt vastu gazalaste sunniviisil Gaza sektorist väljaajamisele," ütles Lazzarini. "Aga areng, millele me tunnistajaks oleme, viitab katsetele ajada palestiinlased Egiptusesse, kas nad siis jäävad sinna või paiknevad mujale ümber."

Gaza sektori põhjaosa purukspommitamine ja sellest tingitud väljaränne on selle stsenaariumi esimene etapp, lisas ta. Järgmiseks sunnitakse elanikke liikuma Gaza lõunaosa Khan Yunise linnast piirile lähemale.

"Kui see jätkub, toob see kaasa selle, mida paljud juba nimetavad teiseks nakbaks, ja Gaza ei ole enam palestiinlaste maa," hoiatas Lazzarini.

Nakba ehk araabia keeles katastroof viitab umbes 760 000 palestiinlasele, kes põgenesid või küüditati oma kodust 1948. aasta sõja ajal, mis langes kokku Iisraeli riigi loomisega.

Iisraeli kaitseministeeriumi palestiinlaste tsiviilasjade eest vastutava büroo pressiesindaja ütles vastuseks süüdistusele: "Iisraelil ei ole, pole kunagi olnud ega saa olema plaani viia Gaza elanikud Egiptusesse. See lihtsalt ei ole tõsi."

Iisraeli luureminister Gila Gamliel ütles novembris, et üks võimalus pärast sõda on edendada humanitaarpõhjustel Gaza palestiinlaste vabatahlikku ümberasumist sektorist väljapoole.

Endised Iisraeli ametnikud on teleusutlustes soovitanud Egiptusel ehitada rahvusvahelise rahastusega Siinai kõrbesse hiiglaslikud telklinnakud.

Valitsuse pressiesindaja vastas eelmisel nädalal inimeste Egiptusesse evakueerimise võimalust puudutavale küsimusele, et Iisraeli eesmärk on toimetada tsiviilelanikud Gaza sektori sees ohust eemale.

Seni on sõja jooksul väiksel arvul palestiinlastel lubatud minna Egiptusesse ravile. Rafah' piiripunkti kaudu on lahkuda saanud ka Gazasse sõja jalgu jäänud välismaalased. Rafah' piiripunkt on Gaza sektoris ainuke, mida ei kontrolli Iisrael.

Üldiselt ei lubata palestiinlasi üle piiri ning Gaza 2,4 miljonist elanikust 1,9 miljonit olid sunnitud kodu maha jätma ja liikuma sektori lõunaossa ohutumat kohta otsima. Rafah' piirilinna ümbrus on muutunud hiiglaslikuks laagriks.

Guterres: ÜRO Julgeolekunõukogu on Gaza küsimuses halvatud

ÜRO peasekretär Antonio Guterres ütles pühapäeval Kataris Doha foorumil, et nõukogu halvavad geostrateegilised eraldusjooned, mis takistavad 7. oktoobril alanud Iisraeli-Hamasi sõjale lahendusi leidmast.

Julgeolekunõukogu autoriteet ja usaldusväärsus on tõsiselt kannatada saanud, ütles ta kaks päeva pärast USA vetot Gazas relvarahu nõudvale resolutsioonile.

"Ma kordasin üleskutset kuulutava välja humanitaarrelvarahu," ütles Guterres. "Kahjuks ei suutnud julgeolekunõukogu seda teha. Aga ma luban, et ei anna alla."

Guterres kutsus ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralisele istungile olukorras, kus Gazat valitseva palestiina äärmusrühmituse Hamas amentike väitel on kahe kuuga sõjas surma saanud üle 17 700 inimese.

Ta kasutas selleks harva rakendatavat ÜRO põhikirja artiklit 99, mis annab peasekretärile õiguse juhtida julgeolekunõukogu tähelepanu igale küsimusele, mis tema arvates võib ähvardada rahvusvahelist rahu ja julgeolekut.

"Meid ähvardab tõsine oht, et humanitaarsüsteem variseb kokku," hoiatas Guterres Dohas. "Olukord halveneb kiiresti ja on muutumas katastroofiks, millel võivad olla pöördumatud tagajärjed palestiinlastele tervikuna ning piirkonna rahule ja julgeolekule."

Iisraeli väed tungivad Gaza lõunaossa

Iisraeli väed tungisid pühapäeval Gaza sektori lõunaossa, kuhu on põgenenud sajad tuhanded inimesed, et leida varju pommitamise ja ägedate lahingute eest äärmusrühmitusega Hamas.

Abiorganisatsioonid nimetavad Gazas valitsevat olukorda apokalüptiliseks ning hoiatavad lisaks sõjategevusele veel ka nälja ja haiguste leviku eest.

Gazat valitsev Hamas ütles pühapäeval, et Iisrael on teinud rea väga vägivaldseid haaranguid Khan Yunise linnale sektori lõunaosas ja sealt Egiptuse piirile Rafah'sse viivale maanteele.

Hamasi ja rühmituse Islamidžihaad võitlejatele lähedane allikas ütles AFP-le, et mõlemad peavad pühapäeval Khan Yunises Iisraeli vägedega ägedaid lahinguid.

Hamasi tervishoiuministeeriumi teatel on Gaza sektoris alates sõja puhkemisest Iisraeliga 7. oktoobril hukkunud vähemalt 17 700 inimest.

Gaza põhjaosas otsivad elanikud varju haiglatest, sest ühtki ohutut kohta ei ole enam jäänud.

Ajakirjanike teatel on Gaza linna põhjaosas asuvas Al-Shifa haiglas varjul tuhanded inimesed. Pärast Iisraeli novembrikuist rünnakut on kompleks osalt hävinud ja haiglana enam ei toimi. Selle õuedes ja aias varisenud müüride vahel on üles löödud sadu käepärastest vahenditest telke.

Gaza sektori keskosas Deir al-Balah's toodi ööpäeva jooksul Al-Aqsa märtrite haiglasse 71 surnukeha, ütlesid tervishoiuametnikud laupäeval. Lõuna-Gazas Khan Yunises jõudis sealsesse Nasseri haiglasse 62 laipa.

Gaza sektori 2,4 miljonist inimesest 1,9 miljonit on pidanud kodunt põgenema.

Prantsuse fregatt tulistas Punasel merel alla kaks lähenenud drooni

Prantsuse fregatt tulistas Punasel merel alla kaks drooni, mis lähenesid sõjalaevale Jeemeni ranniku poolt, teatas kindralstaap pühapäeval.

France24 teatel ähvardasid Huthi mässulised laupäeval, et ründavad Iisraeli suunduvaid aluseid, juhul kui Gaza sektorisse ei lubata toitu ega ravimeid.

Kindralstaabi teatel hävitas fregatt Languedoc kaks tuvastatud ohtu ööl vastu pühapäeva.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: AFP-BNS, France24

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: