X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Türgi valitsus soovib taasalustada kohtuprotsessi poliitilise rivaali vastu

Opositsioon süüdistab Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani kohtusüsteemi politiseerimises konkurentide vastu.
Opositsioon süüdistab Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani kohtusüsteemi politiseerimises konkurentide vastu. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ADEM ALTAN

Türgi justiitsministeerium taotleb opositsioonilise Ankara linnapea vastu alustatud kohtuasja uuesti avamist. Opositsiooni sõnul on tegemist katsega kahjustada võimupartei konkurente enne märtsis peetavaid kohalikke valimisi.

Türgi pealinna Ankarat ja riigi suurimat linna Istanbuli juhivad peamise opositsioonilise Vabariikliku Rahvapartei (CHP) poliitikud. Kui valitsuse algatatud kohtuasjad Istanbuli linnapea Ekrem Imamoglu vastu on juba mõnda aega käinud, siis nüüd taotleb võimupartei AKP juhitud justiitsministeerium 2021. aastal lõpetatud kohtuasja taasavamist Ankara linnapea Mansur Yavasi vastu, vahendab Financial Times.

Yavasi vastu algatatud kohtuasi sai alguse, kui kohaliku kinnisvaraarendusega seotud jurist süüdistas linnapead laimus. Prokuratuur aga ei näinud kaebuses põhjust karistuse taotlemiseks ning kohus lükkas 2021. aastal kaebuse tagasi.

Nüüd soovib justiitsministeerium, et kohus avaks kohtuasja uuesti. Opositsiooni sõnul on käik seotud märtsis toimuvate kohalike valimistega. Yavas võitis linnapea valimised Türgi pealinnas 2019. aastal, millega lõpetas ta üle 20 aasta kestnud AKP erakonna võimuperioodi.

Tegemist pole esimese korraga, kui AKP püüab kasutada kohtusüsteemi oponentide mustamiseks või koguni ametist kõrvaldamiseks.

Populaarsel Istanbuli linnapeal Ekrem Imamoglul võidakse keelata poliitikas osaleda, seoses jällegi laimu ja au teotamise kohtuasjaga. Imamoglu esimene valimisvõit 2019. aastal tühistati väidetavate eksimuste tõttu. Korduvhääletusel võitis Imamoglu aga suure edumaaga AKP vastaskandidaadi ees. Eelmise aasta detsembri alguses otsustas Türgi kohus, et ta solvas ametnikke, kes korraldasid korduvhääletust. Kui kohtuotsus jõustub pärast apellatsiooni üle vaatamist, võib Imamoglu kaotada õiguse valimistel kandideerida ja valitud ametit pidada.

Nii Imamoglu kui Yavas on piisavalt populaarsed, et tulevikus ohustada Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani või tema poliitilise pärija võidušansse.

CHP parlamendisaadik Umut Akdogan nimetas Yavasi vastu suunatud kohtuasja pöördekatseks Ankara rahva tahte vastu. Ta lisas, et tegemist on näitega Türgi kohtusüsteemi politiseerimisest.

2016. aasta ebaõnnestunud Erdogani võimu vastu suunatud sõjaväelise riigipöördekatse järel korraldas Türgi president ulatuslikke puhastusi avalike teenistujate, eriti kohtunike ja prokuröride seas.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: