X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Trumpi toetus võtmeosariigis on kasvanud

USA vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Donald Trump viskamas oma toetajate rahvamassi kampaaniameeneid.
USA vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Donald Trump viskamas oma toetajate rahvamassi kampaaniameeneid. Autor/allikas: SCANPIX/AP/GEOFF STELLFOX

Toetus endisele USA presidendile Donald Trumpile on tõusnud seni kõrgeimale tasemele Iowa osariigis.

Iowa on esimene osariik, kus toimuvad vabariiklaste eelvalimised, mistõttu on seal tehtud küsitlused võtmetähtsusega. Kuigi Iowas võitnud kandidaadid pole alati saanud vabariiklaste ametlikeks üldvalimiste kandidaatideks, lihtsustaks võit selles osariigis Trumpil oponentidest jagusaamist.

Üllataval kombel on Iowas viimastel kuudel võrdlemisi vähe küsitlusi tehtud. Esmaspäeval avaldati aga maineka Iowa osariigi ajalehe Des Moines Register ja USA telekanali NBC koostöös tehtud küsitlus.

2. kuni 7. detsembrini tehtud küsitluse järgi toetab Trumpi 51 protsenti vabariiklaste eelvalimistel osalema plaanivatest osariigi elanikest. Veel oktoobris toetas Trumpi samade väljaannete küsitluses ainult 43 protsenti vastajatest.

Teisele kohale jääb Florida kuberner Ron DeSantis, keda toetab 19 protsenti vastanutest. Kuu varem oli tema toetus 16 protsenti.

Kolmandal kohal on endine Lõuna-Carolina kuberner Nikki Haley, kelle 16-protsendiline toetus on püsinud võrreldes eelmise küsitlusega muutumatuna.

Teiste kandidaatide toetus on marginaalne. Ainult viis protsenti vastanutest toetab ettevõtjat Vivek Ramaswamyt ning neli protsenti New Jersey ekskuberneri Chris Christie't.

Trumpi toetus on suurim vabariiklaste (59 protsenti), esimest korda eelvalimistel osaleda plaanivate inimeste (63 protsenti) ja kõrghariduseta valgete meeste seas (66 protsenti).

Kuigi Trumpi toetus on väikseim kõrgharidusega eelvalimistel osaleda plaanivate (39 protsenti), sõltumatute valijate (36 protsenti) ja eeslinnades elavate inimeste seas (36 protsenti), juhib ta oma rivaalide ees ka nendes demograafilistes rühmades.

Kuid siin head uudised endisele presidendile ei lõpe.

49 protsenti küsitletutest ütleb, et nemad on oma otsuses kindlad, samas kui 46 protsenti võivad veel oma valikut muuta.

Ometi on Trumpi toetajatest oma otsuses kindlad 70 protsenti vastanutest. Samal ajal ainult vastavalt 30 ja 34 protsenti DeSantise ja Haley toetajatest on oma otsuses kindlad.

Samuti on 45 protsenti Trumpi toetajatest väga kindlad oma esimeses valikus, samas kui ainult vastavalt 16 ja 21 protsenti DeSantise ja Haley toetajatest on sama entusiastlikud enda eelistatud kandidaatide suhtes.

Lisaks arvab 73 protsenti vastanutest, et Trump saab võita üldvalimised demokraadist presidendi Joe Bideni vastu, ning seda ekspresidendi juriidilistele probleemidele vaatamata. Veel oktoobris oli sellisel seisukohal ainult 65 protsenti küsitletutest.

Iowa vabariiklaste eelvalimised toimuvad veidi rohkem kui kuu aja pärast, 15. jaanuaril.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: NBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: