X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Harvardi Ülikooli nõukogu toetas skandaalidesse sattunud rektori jätkamist

Harvardi ülikooli rektor Claudine Gay.
Harvardi ülikooli rektor Claudine Gay. Autor/allikas: SCANPIX/ZUMPARESS.COM/MICHAEL BROCHSTEIN

Kuigi Harvardi Ülikooli rektor Claudine Gay sattus antisemitismi ja plagiaadisüüdistustega seotud skandaalidesse, otsustas ülikooli nõukogu teisipäeval ühehäälselt toetada rektori jätkamist senisel ametikohal.

"Praegusel rahutul ja raskel ajal toetame ühehäälselt rektorit," vahendas Financial Times nõukogu liikmete avaldust.

Gay positsioon sattus küsimärgi alla pärast tema ja veel kahe USA tippülikooli rektori ütluste andmist USA Kongressis. Gay, Pennsylvania ülikooli rektor Elizabeth Magill ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi rektor Sally Kornbluth ei suutnud vastata, kas üleskutsed juutide genotsiidiks rikuvad ülikoolide kodukorda. Kõik kolm vastasid, et see oleneb kontekstist.

Kolme rektori sõnavõtt pälvis laialdast hukkamõistu. Pärast kurikuulsaks saanud istungit kirjutas 74 Kongressi liiget alla rektorite vallandamist toetavale kirjale. Jagus kriitikat ka Valgel Majal. Pärast skandaali algust lahkus ametist Magill, kuid Gay ja Kornbluth pole survele alla andnud.

Kongressi istungil lahati USA ülikoolides kasvanud antisemitismi lainet, mis järgnes äärmusrühmituse Hamas 7. oktoobri rünnakule Iisraelile. Kriitikute sõnul valitsevad ülikoolides topeltstandardid, mille järgi on ühed vähemused kaitstud paremini kui teised ning juudiviha levikule ei reageerita.

Rektorite vallandamist nõudsid miljardäridest ülikoolide vilistlased. Nii on kampaaniat Gay vallandamiseks juhtinud Harvardi vilistlasest investor Bill Ackman ning Magilli vallandamise üleskutseid aitas organiseerida Pennsylvania ülikooli vilistlane Marc Rowan.

Ackman spekuleeris esmaspäeval, et nõukogu ei vallanda rektorit, sest see näeks välja kui jõuka vilistlase survele alistumine.

Pärast nõukogu teisipäevast otsust lubasid paljud vilistlased, et nad lõpetavad ülikooli toetamist. USA tippülikoolid saavad arvestatava osa oma rahastusest annetajatelt. Samuti nõuavad osad Kongressi vabariiklased skandaalidesse sattunud ülikoolide avaliku rahastuse ülevaatamist.

Gay sai Harvardi ülikooli rektoriks alles juulis, ning tema on esimene afroameeriklasest rektor ülikooli ajaloos.

Lisaks antisemitismiskandaalile sattus Gay plagiaadikahtlustuste alla. Ülikooli nõukogu avalikustas teisipäeval, et see algatas oktoobris uurimise rektori senisesse teadustöösse, mille käigus avastati "mõned ebapiisava tsiteerimise juhtumid".

Siiski otsustas nõukogu, et rektor pole oma senises teadustöös rikkunud Harvardi standardeid. Lisaks taotles Gay oma kahe artikli "parandamist", et lisada puuduolevad viited ja jutumärgid. Rektori taotlus rahuldati.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: